Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını görmek için tıklayın.

KKTC Dışişleri Bakanlığı, BM konvoyunun KKTC'ye sorunsuz geçtiğini açıkladı

KKTC Dışişleri Bakanlığı, Karpaz'da yaşayan Kıbrıslı Rumlara tıbbi malzeme taşıyan Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü konvoyunun bugün sorunsuz bir şekilde KKTC'ye geçiş yaptığını bildirdi.

KKTC Dışişleri Bakanlığı, BM konvoyunun KKTCye sorunsuz geçtiğini açıkladı

04 Ekim 2017 17:09

KKTC Dışişleri Bakanlığı, hükümetin BM aracılığı ile KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitlere ulaştırılan çeşitli tüketim malzemelerinin gümrüğe tabi olacağına dair kararın 1 Ekim tarihi itibarıyla yürürlüğe girdiğini, ancak ilaç ve tıbbi malzemeye muafiyet uygulamasının devam ettiğini hatırlatarak, BM'nin Kıbrıs Türk tarafının tek yanlı bir vergi kararı almasından üzüntü duyduğu yönündeki açıklamasının "talihsizlik" olduğunu kaydetti. Bakanlık, bu sabah Ledra Palace sınır kapısına gelen ve sadece tıbbi malzeme taşıyan BM konvoyuna herhangi bir kısıtlama veya vergi uygulanmadığını açıkladı.

KKTC Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "BM konvoyu bugün sabah Rum kesiminden Ledra Palace Sınır Kapısı'nı kullanarak KKTC sınırına geldi. BM, rutin uygulama gereği KKTC makamlarına önceden yazılı olarak konvoy hakkında bildirimde bulundu ve 2 araçlık konvoy Karpaz’a gitmek üzere Ledra Palace Sınır Kapısı'ndan KKTC'ye geçiş yaptı. Sadece tıbbi malzeme taşıyan BM konvoyuna herhangi bir kısıtlama veya vergi uygulanmamıştır. Hükümetin, Rum yönetiminin gerçeklerle bağdaşmayan şekilde ülkemizde yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitleri mahsur olarak siyasi istismar konusu yapmayı sürdürmesi nedeniyle alınan Kıbrıslı Rum ve Maronitlere gönderilen malzemelere vergi uygulanması kararı, tıbbi malzeme dışındaki diğer ürünleri kapsamaktadır” dedi.

KKTC Dışişleri Bakanlığı, yeni uygulamanın 1975 yılında Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum tarafları arasında Viyana’da imzalanan Nüfus Mübadele Antlaşması ile uyumlu olduğunu ve insani konularda BM Barış Gücü ile işbirliğini sürdürme kararlılığını da vurguladı. 

Emir Abdurrahman Bulut
 

Etiketler: bm, KKTC

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 31°C

 • Ankara

  Ankara 30°C

 • İzmir

  İzmir 34°C

 • Bursa

  Bursa 31°C

 • Trabzon

  Trabzon 26°C

TÜMÜ
Reklamı Geç