İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

KKTC Lefkoşa Hala Sultan Camisi' nin temeli atıldı

KKTC Lefkoşa Hala Sultan Camisi' nin temeli atıldı
KKTC Lefkoşa Hala Sultan Camisi' nin temeli atıldı

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: ‘Hala Sultan projesi, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs adasına vuracağı mühür’

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi işbirliğinde yapılacak Lefkoşa Hala Sultan Camisi’nin temeli atıldı.Lefkoşa Haspolat bölgesinde bulunan Hala Sultan İlahiyat Koleji ile aynı alan içerisinde yer alan caminin 2015 yılında tamamlanması planlanıyor.Caminin temel atma törenine, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, TC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KKTC Eski Başbakanı İrsen Küçük, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, bazı bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, devlet yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.Hala Sultan İlahiyat Kolejinin açılışı ve temel atma töreninin ardından gerçekleştirilen cami temel atma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.Törende ilk konuşmayı yapan Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Hala Sultan Camisi’nin Selimiye Camisi’nden örnek alınarak yapılacağını dile getirerek, Kıbrıs’tan Edirne’deki camiye götürülen eserlerin de geri verileceğini belirtti.
Kıbrıs Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Işılay Arkan da, atalardan emanet bırakılan toprakların kullanılmasında manevi kurallara uymanın mutluluğu içinde olduklarını kaydederek, inşa edilecek cami için katkısı olan herkese teşekkür etti.
Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de, Peygamberimizin annesi kadar çok sevdiği Hala Sultan’ın bu topraklarda yattığını anımsatarak, canını veren şehitlere rahmet diledi.Hala Sultan adına büyük bir eğitim kompleksi içinde Selimiye Cami’nin de güzel bir örneğinin temellerinin atılacağını kaydeden Görmez, camilerin sadece ibadet değil sevgi ve eğitim mekanları olduğunu söyledi.
Tükiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, eğitim kompleksi ve Hala Sultan Camisi’nin, Lefkoşa’ya büyük bir değer katmış olacağını belirtti.
Türk dünyasındaki değişik yerlere de önemli eserler inşa edildiğini anımsatan Atalay, Hala Sultan Camisi’nin de aynı büyüklükte bir eser olacağına işaret etti.Konuşmaların ardından Hala Sultan Camii’nin temelleri dualar eşliğinde atıldı.

LEFKOŞA

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.