İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Kulak kıkırdağından klon buzağı

Kulak kıkırdağından klon buzağı
Kulak kıkırdağından klon buzağı

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi , İstanbul Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi iş birliğiyle yürütülen "Anadolu yerli sığırlarının klonlanması" projesi kapsamında 5. klon buzağı dünyaya geldi.

ORHAN AKIN - MURAT KILIÇASLAN-BURSA

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'nde, dünyada ilk olarak kulak kıkırdağından alınan doku örnekleriyle klonlanan bir buzağı dünyaya geldi. Mezbahada kesilen 5 yaşındaki bir ineğin kulak kıkırdağından alınan doku ile klonlanan buzağıya "Kiraz" ismi verildi. Dişi olarak dünyaya gelen buzağı bu sayede dünyada kulak kıkırdağından alınan doku ile dünyaya gelen ilk buzağı olarak tarihe geçti.

İstanbul Üniversitesi'nde dünyaya gelen Türkiye'nin ilk klon buzağısı "Efe"nin ardından bu yılın başında "Ece ve "Ecem" ismi verilen ikiz klon buzağı dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalarda Türkiye'nin 4. klon buzağısı "Nilüfer" ise geçen hafta UÜ Hayvan Hastanesi'nde sezaryenle dünyaya geldi. "Nilüfer"in ardından Uludağ Üniversitesi'nde Türkiye'nin 5, Bursa'nın 2. klon buzağısı olan "Kiraz" doğdu. "Kiraz", kulak kıkırdağından alınan doku örneği ile dünyaya gelen ilk buzağı olarak tarihe geçmiş oldu.


KLON BUZAĞILAR BASINA TANITILDI

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Oğan, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Sezen Arat ile Suni Tohumlama Projesi Başkanı Doç. Hakan Sarıkaya ve doğum uzmanları Doç. Dr. Yavuz Nak ve Doç Dr. Deniz Nak, düzenledikleri basın toplantısı ile klon buzağıları basına tanıttı. Doç. Dr. Sezen Arat, projenin Uludağ Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve TÜBİTAK'ın ortak çalışması olduğunu söyledi.

Türkiye'de nesli tehlike altında olan üç sığır ırkının genlerini muhafaza ettiklerini belirten Arat, "Bu ırkların sayısı hızla azalıyor. Böyle giderse nesli tükenme tehdidi altına girer. Genleri muhafaza ediyoruz. Çünkü ırklar kaybolursa bir daha geri getirmek pek mümkün olmayacak. Bu sebepten şimdiden genleri koruma altına almaya çalışıyoruz. Klon teknolojisi Türkiye'de şu anda daha çok üreyemeyen ırklar için kullanılıyor. Daha önce bu tip çalışmalar ABD başta olmak üzere Japonya gibi başka ülkelerde yapıldı. Biz de dünyada 5. ülke olarak bu yarışta geri kalmadık" dedi.

KLON BUZAĞILAR ÇİFTLEŞTİRİLECEK

Türkiye'de boz ırkı sığırların klonlanmasında 4 erkek, 1 dişi boz buzağının dünyaya geldiğini hatırlatan Arat, "İlk olarak dünyaya gelen Efe isimli erkek buzağı ile bu buzağılar ileride çiftleştirilecek Bu sığır türü, dayanıklılığı, kolay beslenmesi sayesinde yetiştirilmek için aslında çok elverişli fakat pek tanınmıyor. Daha çok dağ köylerinde beslenen boz sığırın sayıları azalıyor. Amerika ve Japonya'da yoğun şekilde bu klon işlemleri yapılıyor ve gıda zincirine sokuluyor. Destek olunabilse biz de gıda zincirine kültür ırklarını sokabiliriz. Kültür sığır üreticiliği gayet sağlıklı ve ekonomik olması sayesinde tercih ediliyor. Fakat Türkiye'de rağbet görmemesi yüzünden pek tanınmıyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Oğan ise, "Bu projede ilk defa İstanbul Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve TÜBİTAK uyumlu olarak çalıştı. Umarım kurumlar arası çalışmalarımız hep bu şekilde olumlu sonuçlanır" şeklinde konuştu.

Daha sonra klon buzağılar Kiraz ile Ece ve Ecem'in kardeşi Nilüfer, basın mensuplarına tanıtıldı. Sevimli yavruların hayli sağlıklı ve hareketli olmaları dikkati çekti. Türkiye'de dünyaya gelen 5. klon buzağının ardından, çalışmalara bir süreliğine ara verileceği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.