İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

MHP Lideri Bahçeli'den Andımız açıklaması

MHP Lideri Bahçeli'den Andımız açıklaması
MHP Lideri Bahçeli'den Andımız açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yargı süreci tamamlanmamış olsa da, okullarımızda Andımızın okutulması artık mümkün hale gelmiştir. Yargı kararının uygulanmasıyla ilgili sorumluluk bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığındadır" dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, sosyal paylaşım sitesi Twitter'deki hesabından Danıştay 8. Dairesi'nin Öğrenci Andına ilişkin kararına yönelik paylaşımlarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığının 1933'te yayımladığı bir genelgeyle ilk ve orta dereceli okullarda Öğrenci Andı'nın okutulmasına karar verildiğini anımsatan Bahçeli, Öğrenci Andı uygulamasına 2012'de ortaokullarda, 2013'de de ilkokullarda son verildiğini belirtti. 8 Ekim 2013 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. maddesinin Danıştay 8. Dairesinin oy çokluğuyla aldığı karar sonucunda iptal edildiğini kaydeden Bahçeli, "Yargı süreci tamamlanmamış olsa da, okullarımızda Andımızın okutulması artık mümkün hale gelmiştir. Yargı kararının uygulanmasıyla ilgili sorumluluk bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığındadır. Çözülme sürecinin en karanlık döneminde Andımız kurban seçilmişti. 'Ne mutlu Türküm diyene' seslenişi her taraftan silinmiş ve kazınmıştı. Bu durum elbette yanlıştı, vahim bir sapma haliydi. Kabullenmemiz imkansızdı. Sonuç itibariyle çok yoğun itiraz ve tepkimizi dile getirdik, andımızı sahiplendik" ifadelerini kullandı.

"Geçmişteki bir hatanın tamir ve telafisi bizi memnun etti" 

Danıştay 8. Dairesi'in maşeri vicdana tercüman olduğunu, Türk milletinin ruh kökünden fışkıran çığlığa bigane kalmadığını ifade eden Bahçeli, "Andımızdan rahatsız olmaya, andımızı hırpalamaya ve yaftalamaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Andımız Türk milletine mensubiyet şuurunun tezahürüdür. Terörle mücadelenin kahramanca sürdürüldüğü bugünkü zaman diliminde andımız ile ilgili geçmişteki bir hatanın tamir ve telafisi bizi memnun ettiği gibi, geleceğe dair umutlarımızı daha da güçlendirmiştir. Adımız Türk olduğuna göre Andımızın da Türk olması tarihi mecburiyettir" değerlendirmelerinde bulundu.

"Türküm demek suç mu?" 

Bahçeli, paylaşımlarına şöyle devam etti: 

"Peki, Danıştay'ın vermiş olduğu karara gölge düşürmek için kuyruğa girenlere, adeta tahammülsüzlük yarışına heves edenlere ne oluyor? Neden kabus görmüş gibi hareket edip, yıkım ve çözülme süreçlerinin kötü hatıralarına sarılıyorlar? Ne var andımızda? Neresi sinirlerini bozuyor, neyi vicdanlarını bulandırıyor? Türküm demek suç mu? Doğruyum demek yanlış mı? Çalışkan olmak gaflet mi? Eğer andımıza cephe alanlar kripto damarın karanlık failleri değilse merakla soruyorum dertleri nedir? Bu hazımsızlık niyedir? Bu ülkenin adı Türkiye Cumhuriyeti, üzerinde yaşayan millet ise Türk'tür." 

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ'ın Danıştay'ın kararına ilişkin değerlendirmeleriyle ilgili Bahçeli, "Bekir Bozdağ, Danıştay kararına çok bozulmuş, anayasa ve yasanın alenen çiğnendiğini söylemiş. İşine geldi mi yargıya saygıyı bekleyen, işine gelmedi mi yasa çiğnendi diyen Bozdağ ve onun gibi düşünenlerin hala çözülme süreci üslubuna müracaatları talihsizliktir. Bozdağ 'Kürdüm, özgürüm' diyebilir. Dilini tutan yoktur. 'Sus otur yerine' diyen de yoktur. Buyursun, mizaç ve meşrebine müzahir değerlendirmesini yapsın. Türk milleti kendisini en güzel ve yüksek mevkilere taşımıştır. Ama kendisi Türk milletini düşürmeyi aklından geçirmesin. Andımızı fıtrat ve köküne uygun okumak isteyen varsa kendi bilir. Ancak Türk milletinin Andına kimse karışmasın, hiç kimse ortalığı karıştırmasın. 'PKK'lıyım, bölücüyüm, Kürdistan için çalışırım' diyen varsa cezası bellidir, sonuçlarına katlanacaktır. Uyarıyorum, Bozdağ buna çok dikkat etsin" açıklamalarında bulundu.

"Andımız milli kimliğimizin alameti farikalarından birisidir" 

"Andımızın neresinde sorun vardır? And Türk'tür, çünkü anı Türk'tür, ati Türk'tür, vatan Türk'tür, millet Türk'tür" diyen Bahçeli, "Ağaç kovuğundan çıkmadık, gökten zembille inmedik. Tesadüfen olmadık, toplamayla oluşmadık. Tarihte Türk'tük, halde Türk'üz, istikbalde de Türk olacağız. Papaz kuş gibi uçar gider yargı kararı denilir. Andımızla ilgili yine yargı karar verir, ne var ki karşı çıkılır. Bunun neresi adil, neresi ahlakidir? Andımız milli kimliğimizin alameti farikalarından birisidir. Sevmeyen varsa sussun, okumayacak varsa kendi işine baksın" ifadelerini kullandı. 

Bahçeli, açıklamalarının sonunda Öğrenci Andı'nın sözlerinin yer aldığı paylaşımda bulundu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.