İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

MTM Ar-Ge faaliyetlerini tek çatı altında topladı

MTM Ar-Ge faaliyetlerini tek çatı altında topladı
MTM Ar-Ge faaliyetlerini tek çatı altında topladı

Medya Takip Merkezi (MTM), araştırma ve geliştirme faaliyetlerini Ar-Ge Merkezi ile tek çatı altında topladığını açıkladı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da onaylandığı belirtilen yeni yapı, Türkiye'nin medya takip alanındaki ilk resmi Ar-ge Merkezi olduğu ifade edildi.

Çağımızda teknoloji alanında yaşanan hızlı ve köklü değişimler karşısında şirketler de çalışmalar yapıyor. MTM, daha etkili veriler elde etmek amacıyla üçüncü nesil teknolojilerle donatılmış sistemlerini, Ar-Ge Merkezi boyutuna taşıdığını açıkladı. Medya verilerini akıllı bilgiye dönüştüren çalışmalar yapan MTM'nin hedefinin, küreselleşen rekabet ortamında işletmeleri rastlantısal verilerle değil, akıllı medya bilgileri ile buluşturmak olduğu belirtildi.

TV takibinde yeni bir soluk

Data takibi ve ölçümlemesi yapan şirketler için, sesi tanıyan ve yazıya dönüştüren teknolojik gelişmelerin artık öne çıktığı ifade edildi. Bu yazılımlar bir taraftan medya takip şirketlerinin işine dahil olurken, diğer yandan daha çok mecranın ölçülmesini sağladığı bildirildi. Örneğin TV ve radyoların takibinde kullanılan 'Speech to text' teknolojisi ile artık daha çok sayıda TV ve radyo, daha hızlı ve verimli sonuçlarla ölçülebildiği vurgulandı.

Öte yandan son dönemlerin revaçtaki iletişim ağı sosyal medya, takip ihtiyacı artan bir mecra olarak önem kazanırken, medya takip şirketleri de bu alandaki servislerini geliştiriyor. Şirketlerin iletişim faaliyetlerinde önemli rol oynar hale gelen sosyal medya verileri, anlık takip edilip sonuçları anında elde edilebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.