İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

O oyuncu anlaşmalar çerçevesinde onatılmış

O oyuncu anlaşmalar çerçevesinde onatılmış
O oyuncu anlaşmalar çerçevesinde onatılmış

Türkiye Buz Hokeyi Federasyon Başkanı Orhan Duman, Slovak Denis Legersky’in milli takımda oynatılmasına ilişkin "Onlar bir antrenör oyuncularını oynatmışlar. Buna karşılık biz de antrenörümüzü oyuncu olarak oynattık" dedi.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyon Başkanı Orhan Duman, Slovak Denis Legersky’in milli takımda oynatılmasına ilişkin, "Bosna Hersek ile kendi aramızda anlaşma yapmışız. Onlar bir antrenör oyuncularını oynatmışlar. Buna karşılık biz de antrenörümüzü oyuncu olarak oynattık" dedi.

8 Şubat'ta Bosna Hersek 30. Kış Olimpiyatları Turnuvası nedeniyle Türkiye Buz Hokeyi Takımı, Saraybosna'daki Zetra Spor Salonu'nda oynanan özel maçta 27 yaşındaki Slovak oyuncu Denis Legersky’in milli takım forması altında mücadele etmesi tartışmaları beraberinde getirdi.

Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Orhan Duman, teknik kadroda yer alan Slovakyalı Denis Legersky'nin maçta oynatıldığını doğruladı.
Orhan Duman’ın İHA muhabirine yaptığı açıklamada Bosna Hersekli yetkililerin, maçtan çok kısa bir süre önce teknik kadrolarında yer alan ABD'li ve Kanadalı iki oyuncuyu oynatma talebiyle kendilerine başvurduğunu anlattı. Yetkililerin, "Siz de teknik ekibinizdeki oyuncuyu isterseniz oynatabilirsiniz" dediklerini söyleyen Başkan Duman, bu talebin kendilerine yazılı olarak iletilmesini istediğini de belirtti. Duman, şunlar kaydetti:

"Bosna Hersek Federasyon Başkanı, kendi ülkelerinde antrenör oyuncu olan birinin oynatılmasının mümkün olup olmadığını 7-8 bin seyircinin önünde seyir zevki güzel olan bir maç olacağını, Bosna Hersek’in yeni yeni, genç takımlarıyla güzel şeyler yapmaya çalıştığını ve 30. Yıl kutlamalarından Türkiye ile maç yapmaktan bir kardeş ülke olarak gurur duyacaklarını açıkladılar. Kanadalı oyuncularımızı oynatabilir miyiz deyince yazılı olarak istedik. Bosna Hersek Federasyon Başkanı imzasıyla onlarda bize yazılı belgeleriyle talepte bulundular. Belgede, 'Antrenörünüz oyuncuysa, oynamak isterse bizim için bir mahsuru yoktur' diye bir yazılı talepte bulundular."

"MİLİ FORMAYI GİYMEKTEN GURUR DUYARIM"

Anlaşma sağlandıktan sonra Denis Legersky'ye oynayıp oynamayacağını sorduklarını, karşılığında da "Türk Milli Takımı formasını giymekten gurur duyarım" dediğini aktaran Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Orhan Duman, "Antrenömürümüz de bize 'Benim Türk olmak istediğimi biliyorsunuz, milli formayı giymekten de gurur duyarım' dedi. Biz de çıkardık oynattık oyuncuyu" şeklinde konuştu.
Yapılan haberin seçimlere yakın zamana denk gelmesinin manidar olduğunu belirten Duman, "Federasyon seçimlerine bir buçuk ay kaldığı için muhalif insanların bu tür haberleri çıkarıp yaptırmalarını normal olarak karşılıyorum. Böyle bir haber için manşeti atan insanlar, Türk Milli Takımı için ter döken o Slovak kadar bunu hak ettiklerini düşünmüyorum" diye konuştu.

Resmi bir müsabaka olmadığını ve özel izinler ile oynatıldığını belirten Duman, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu uluslararası resmi müsabaka değil. Bosna Hersek’in olimpiyatları alışının 30. yılı nedeniyle yapılan bir gösteri maçıdır. Bosna Hersek ile kendi aramızda anlaşma yapmışız. Onlar bir antrenör oyuncularını oynatmışlar. Buna karşılık biz de antrenörümüzü oyuncu olarak oynattık. Bu karşılıklı izinle alınmış bir şeydir. Oradaki hakem ve gözlemciler buna itiraz etmediler.”

ÖMER ÇETİN - CEM GEÇİM

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.