İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Ramazan davulcularına hem ritm hem iletişim eğitimi

Ramazan davulcularına hem ritm hem iletişim eğitimi
Ramazan davulcularına hem ritm hem iletişim eğitimi

Ramazan'da görev yapacak bazı davulcular sahur vaktine özel ritm eğitimi alırken, İzmir'de görev yapacak olanlar ise ritm eğitimin yanında, vatandaşlarla sorun yaşamamaları için zabıta ekiplerinden iletişim eğitimi de aldı.

İzmir'in Menderes ilçesinde Ramazan süresince görev yapacak olan davulculara sahur vaktine özel ritmler öğretildi. Vatandaşları rahatsız etmeden davul çalmaları yönünde uyarılarda bulunulan davulculara, insan ilişkileri ve iletişim konularında eğitimler de verildi.

Verdikleri eğitimlerle bir ilki gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Menderes Belediyesi Zabıta Müdürü Adnan Namlı, “Davulculara insan ilişkileri ve iletişim konuları anlatıldı. Müzik eğitmenleri eşliğinde eğitimler verildi. 46 mahallemizde bu eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Çalışmalar Cuma gününe kadar devam edecek. Bu konuda eğitimsiz olan davulcuların sahur vaktinde çaldıkları davullarla ilgili şikayetlerin gelmesi üzerine, bu arkadaşları belli bir eğitimden geçirerek oruç tutan ve tutmayan vatandaşları rahatsız etmemelerini sağlamak istiyoruz. İnsanlara karşı tavırları çok önemli. Davulculara insan ilişkileri ve iletişim konularında eğitimler verdik” ifadelerini kullandı.

10 günlük eğitim

Davulculara 10 günlük bir eğitim verdiklerini anlatan müzik eğitmeni Ozan Kara da, “Kendi başlarına değil de sahura özel belli ritmlerle davul çalınmasını sağlamak amacındayız. Bu bizim öz kültürümüz, bunu en iyi şekilde günümüzde de yaşatmak ve geleceğe aktarmak istiyoruz” dedi.

Davulcular memnun

Uzun yıllardır bu mesleği yaptıklarını ifade eden davulcular ise Menderes Belediyesinin uyguladığı eğitim programından memnun kaldıklarını ifade etti. Daha önceleri notaları bilmeden davul çaldıklarını anlatan davulcular, ilk defa böyle bir eğitim aldıklarını bu sayede ritmle davul çalmayı öğrendiklerini belirtti. 

Ali Gözeten - Sinan Yeniçeri
 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.