İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Renault'nun başlattığı türban yasağına tepki

Renault'nun başlattığı türban yasağına tepki
Renault'nun başlattığı türban yasağına tepki

Mazlum-Der üyeleri, Bursa'daki Oyak Renault fabrikası çalışanlarının alışveriş yaptığı kooperatife başörtülü kadınların alınmaması üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanlığı'na açık mektup göndererek ilgili makamları göreve çağırdı.

ORHAN AKIN-BURSA 

Bursa'da Tofaş ve Bosch fabrikalarının ardından Oyak Renault fabrikasının da 27 Şubat tarihinden itibaren alışveriş kooperatifinde başlattığı başörtü yasağına tepkiler sürüyor. Bursa'da birçok sivil toplum örgütünün ardından İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği Bursa Şubesi, uygulanan yasağa tepki göstererek olayı İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını söyledi.

Ulucami Postahanesi önünde toplanan yaklaşık 10 kişilik grup adına açıklama yapan Mazlum-Der Bursa Şube Başkanı Hasan Ünal, baş örtüsü yasağı sebebiyle yıllardır insanların hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğini söyledi. Baş örtüsü yasağının devlet eliyle yapıldığını iddia eden Ünal, "Yasak yüzünden tüm resmi ve devlet kurumlarında insanların ibadet ve inançlarına müdahale edilerek ayırımcılık suçu işlenmektedir. Siyasi sorumluluk sahibi makamlar, sıkıntıyı görmekten gelerek bu zulmün yaygınlaşmasına adeta çanak tutmuşlardır. Bugün bu kervana özel sektör de katılmıştır. Özel sektörün, yasağın devlet eliyle sürdürülüyor olmasından cesaret aldığı muhakkaktır" dedi. 


Bursa'da daha önce Tofaş ve Bosch'ta başörtü yasağı konulduğunu hatırlatan Ünal, "Oyak Renault fabrikası kooperatifinde başörtülü kadınların alışveriş yapması yasaklanmıştır. Bu inançları sebebiyle ayrımcılık suçu işlenmiştir. Mazlumder olarak Renault Genel Müdürlüğü ve Fransa'daki genel merkezinden konuyla ilgili bilgi istedik. Gelecek cevaba göre suç duyurusunda bulunacağız. Konunun hassas olması sebebiyle Başbakanlık İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı'na da şikayette bulunulmuştur" diye konuştu.

Türkiye'deki ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını isteyen Ünal, Cumhurbaşkanlığı, Başkanlık ve TBMM Başkanlığı'na açık mektup göndererek ilgili makamları göreve çağırdı.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.