Rize'de her yaz ortalama 10 kişi derelerde ve denizde boğularak hayatını kaybediyor

Rize'de yaz mevsimiyle birlikte suda boğulma sonucu ölüm vakalarının artış gösterdiği gözleniyor.

Rizede her yaz ortalama 10 kişi derelerde ve denizde boğularak hayatını kaybediyor

03 Temmuz 2017 15:15

Deniz, nehir, göl, sulama kanalı, havuza yüzmek ya da serinlemek için girenlerin çoğunun yüzme bilmeden veya can yeleği bulundurmadığı için boğularak hayatını kaybediyor, derin sularda yüzme bilmeyenlerin boğularak ölmesine karşılık, yüzme bilenlerin ise akıntıya kapılma, adaleye kramp girmesi, epilepsi nöbeti, sarhoşluk veya kalp krizi nedeniyle öldüğü ayrıca bölgeye dışarıdan gelen çay yarıcılığı yapan, HES tünellerinde işçi olarak çalışan ve okumak için bölgeye gelen vatandaşların boğulma vakalarında artış olduğu belirtiliyor.
Alınan bilgilere göre, Rize'de her yıl ortalama 10 kişi suda boğulma sonucu hayatını kaybediyor. Özellikle Mayıs, Haziran ve Temmuz ayı istatistiklerine ve yıl dağılımına göre bakıldığı zaman, 2015 yılında 7 si denizde 3’ü derede olmak üzere 10 kişi hayatını kaybetti. Boğulmalara bakıldığı zaman özellikle hava sıcaklığının öğlen saatlerin’de bunaltıcı duruma gelmesi vatandaşların serinlemek amaçlı deniz ve benzeri dere ve göletlere bilinçsiz bir şekilde girmesi sonucu gerçekleştiği görülüyor.

2016 yılı verilerine bakıldığı zaman deniz ve derelerde boğulma oranı ise 11 kişiye ulaşıyor. 6’sı dere ve göletlere girmeleri sonucu, 5 kişi ise deniz de boğularak yaşamlarını yitirdi. 2017 yılının ilk 7 ayında ise 6 kişi hayatını kaybetti. Dere ve deniz olarak dağılıma yapıldığında 1’i halen kayıp olmak üzere 5 kişi dere ve göllerde hayatını kaybetti. Toplamda 3 yıl verilerine bakıldığı zaman 27 kişi deniz, göl ve dere yataklarında boğularak can verdiği ve halen 6 kişinin kayıp olarak kayıtlarda yer aldığı ifade ediliyor.  

Etiketler: boğulma, rize

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 28°C

 • Ankara

  Ankara 27°C

 • İzmir

  İzmir 30°C

 • Bursa

  Bursa 28°C

 • Trabzon

  Trabzon 25°C

TÜMÜ
Reklamı Geç