İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Rize'de her yaz ortalama 10 kişi derelerde ve denizde boğularak hayatını kaybediyor

Rize'de her yaz ortalama 10 kişi derelerde ve denizde boğularak hayatını kaybediyor
Rize'de her yaz ortalama 10 kişi derelerde ve denizde boğularak hayatını kaybediyor

Rize'de yaz mevsimiyle birlikte suda boğulma sonucu ölüm vakalarının artış gösterdiği gözleniyor.

Deniz, nehir, göl, sulama kanalı, havuza yüzmek ya da serinlemek için girenlerin çoğunun yüzme bilmeden veya can yeleği bulundurmadığı için boğularak hayatını kaybediyor, derin sularda yüzme bilmeyenlerin boğularak ölmesine karşılık, yüzme bilenlerin ise akıntıya kapılma, adaleye kramp girmesi, epilepsi nöbeti, sarhoşluk veya kalp krizi nedeniyle öldüğü ayrıca bölgeye dışarıdan gelen çay yarıcılığı yapan, HES tünellerinde işçi olarak çalışan ve okumak için bölgeye gelen vatandaşların boğulma vakalarında artış olduğu belirtiliyor.
Alınan bilgilere göre, Rize'de her yıl ortalama 10 kişi suda boğulma sonucu hayatını kaybediyor. Özellikle Mayıs, Haziran ve Temmuz ayı istatistiklerine ve yıl dağılımına göre bakıldığı zaman, 2015 yılında 7 si denizde 3'ü derede olmak üzere 10 kişi hayatını kaybetti. Boğulmalara bakıldığı zaman özellikle hava sıcaklığının öğlen saatlerin'de bunaltıcı duruma gelmesi vatandaşların serinlemek amaçlı deniz ve benzeri dere ve göletlere bilinçsiz bir şekilde girmesi sonucu gerçekleştiği görülüyor.


2016 yılı verilerine bakıldığı zaman deniz ve derelerde boğulma oranı ise 11 kişiye ulaşıyor. 6'sı dere ve göletlere girmeleri sonucu, 5 kişi ise deniz de boğularak yaşamlarını yitirdi. 2017 yılının ilk 7 ayında ise 6 kişi hayatını kaybetti. Dere ve deniz olarak dağılıma yapıldığında 1'i halen kayıp olmak üzere 5 kişi dere ve göllerde hayatını kaybetti. Toplamda 3 yıl verilerine bakıldığı zaman 27 kişi deniz, göl ve dere yataklarında boğularak can verdiği ve halen 6 kişinin kayıp olarak kayıtlarda yer aldığı ifade ediliyor.  

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.