İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Sejdiu'dan Sırbistan'a tepki

Sejdiu'dan Sırbistan'a tepki
Sejdiu'dan Sırbistan'a tepki

Sırbistan'ın güneyinde Sırp ordusuna ait askeri üssün açılmasına tepki gösteren Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, "Sırp hegemonyası dönemi geçti" dedi.


Kosova Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, eski uluslararası müzakereci Avusturyalı diplomat Albert Rohan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Sırbistan'ın geçenlerde açtığı askeri üs, Güneydoğu Avrupa'daki gelişmeleri yönlendirmek arzusundan kaynaklanan iştah, yaklaşım ve vizyonları delilleştiren çabaların belirtisinden başka bir şey değildir. Ancak Sırbistan bu role sahip değildir, hiç bir zaman da olmayacaktır" diye konuştu.

Kosova'nın istikrarlı olması ve böyle kalmasının gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Sejdiu, "Bu ya da başka şekilde tansiyonun yükselmesine sebep olan gayretler, bizim için kabul edilmezdir. Bizim için önemli olan, güvenlik ve bütünleşme süreçleri konusunda Kosova'nın sürekli olarak uluslararası camia tarafından destek görmesidir" ifadelerini kullandı.
Kosova sınırına yakın Sırbistan'ın güneyinde 35 hektarlık bir alanda Sırp Ordusu tarafından inşa edilen "Güney" adlı askeri üs, bin kadar profesyonel asker barındıracak 66 binadan oluşuyor.

ERCAN KASAP-PRİŞTİNE

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.