İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Şiiler Kerbela'ya akın etti

Şiiler Kerbela'ya akın etti
Şiiler Kerbela'ya akın etti

Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve beraberindeki 72 kişinin Kerbelâ'da şehit edilmesinin yıldönümü törenlerine katılmak üzere binlerce Iraklı ve İranlı Şii, Irak`ın kuzeyindeki Kerbela şehrine geldi.

İmam Hüseyin'in şehit edildiği Kerbela şehrine gelen Şii hacıların sayısının 2 milyona yaklaşması beklenirken, Şiiler Hazreti Hüseyin Camii'nin önündeki geniş alanda törenlere başladı.

Siyah giysiler giyen erkek, kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan binlerce kişi, dini sloganlar eşliğinde Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin`in Kerbela'da şehit edilişini anmak amacıyla düzenlenen törenlere katıldı. Irak'ın dışında İran, Suriye, Lübnan, Bangladeş, Pakistan ve Hindistan gibi farklı ülkelerden Kerbela`ya gelen binlerce Şii`nin katıldığı törenlerde, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının şehit edilirken çektiği acılar temsil edildi.


Dünya genelinde tüm semavi dinlerce Aşure veya Nuh peygamber günü olarak kutlanan Muharrem ayının onuncu günü Şii Müslümanlar tarafından İmam Hüseyin'in Kerbela`da şehit edilmesi nedeniyle matem havasında anılıyor.

Başta Iraklı ve İran`dan olmak üzere Şiiler'in gelişi öncesinde her yıl bölgede geniş güvenlik önlemleri alınıyor. Irak hükümeti, Kerbela törenlerin huzur ve güvenlik içinde geçmesi için ülke genelinde çok sayıda asker ve polisi görevlendiriyor. Geçtiğimiz yıllarda da Kerbela'daki törenlerde intihar saldırıları yaşanmış ve çok sayıda insan yaşamını yitirmişti.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.