Soba yakmanın incelikleri

Burdur'da, otuz yıldır soba imalatı yapan bir şahıs, soba yakmanın inceliklerine dikkat çekti. Baba mesleğini sürdüren sobacı Alim Sarıca, kömür zehirlenmelerinden korunmak için sobadaki kömürün yanmadan sobanın altının kapatılmaması gerektiğini belirterek, "Sobadan zehirlenmemek için kömür yanmadan sobayı kapatmamak lazım. Kömürün yanması lazım, ona çok dikkat edilmelidir" dedi.

Soba yakmanın incelikleri

24 Ocak 2012 13:38

HAYAL GİRİŞİM

Burdur Küçük Sanayi Sitesi'nde 30 yıldır soba ve kova yaptıklarını söyleyen Alim Sarıca (54), günümüzde sadece 10 usta kaldığını belirtti. 1980 yılından bu yana sobacılık yaptığını anlatan Sarıca, şöyle konuştu: "Saç alıyoruz, kesiyoruz, yuvarlıyoruz, puntoluyoruz ve soba montajı yapıyoruz. Soba borusu, kova yapıyoruz. Önceden çiviyle, punto kaynağı yoktu. Elimizde kesiyorduk, makas yoktu, el makası ile saç kesiyorduk, kıvırıp, dönüştürerek montaj yapıyoruz. Şimdi kaynak çıktı, punto çıktı, işler kolaylaştı. Burdur'da önceden 20-25 sobacı vardı, şimdi 8-10 tane ancak kaldı"


Soba alırken kapaklarına ve dökümüne dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Alim Sarıca, sözlerine şöyle devam etti: "Vatandaşlarımız soba alırken önce hava almamasına, kapaklarının iyi kapanıp kapanmadığına bakmalı, alttaki sürgüsünün kapandığı zaman hava almaması lazım, dökümlerinin iyi monte edilmiş olması lazım, yani önemli olan hava almamasıdır. Soba kapattığın zaman söner, açtığın zaman yanar."

Sarıca, sobadan zehirlenmemek için kömür yanmadan sobayı kapatmamak gerektiğini söyledi. Kömürün yanması gerektiğini belirten Sarıca, sözlerini şöyle tamamladı: "Buna çok dikkat edilmelidir. Rüzgarlı havalarda sobanın altını hafif açık bırakmalı ki soba içindeki havayı devamlı çekmesi lazım.

Kapattığın zaman soba bunalırsa, zehirleme yapar. Rüzgarlı havalarda bacaları temizlemek gerekir ve ziftlendiği zamanlarda mutlaka bir baca temizleme ekibinin gelip temizlemesi lazım, bir de bacalarda şapka olmalı, hava basıyorsa döner takılması lazım."

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 22°C

 • Ankara

  Ankara 22°C

 • İzmir

  İzmir 20°C

 • Bursa

  Bursa 23°C

 • Trabzon

  Trabzon 25°C

TÜMÜ
Reklamı Geç