İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Son dakika Günlük deprem haberleri ve listesi |Son depremler 2017 -ÖĞREN-

Son dakika Günlük deprem haberleri ve listesi |Son depremler 2017 -ÖĞREN-
Son dakika Günlük deprem haberleri ve listesi |Son depremler 2017 -ÖĞREN-

Son dakika depremler listesine haberimizden anında ulaşabilirsiniz. Irak'ta meydana gelen depremlerin ardından Doğu illerimizde vatandaşlar sokaklara döküldü. Yapılan açıklamada Irak'taki depremin 7.3 büyüklüğünde olduğu bildirildi. Çok sayıda vatandaş bu olayda hayatını kaybetti. Türkiye'de birçok ilde de hissedildi İşte son depremler ve depremlerin listeleri…

 Peş peşe sallanan dünyada insanlar tedirgin. Irak'ta hissedilen depremlerin ardından Türkiye'deki vatandaşlar sokağa döküldü. Sokağa çıkan vatandaşlar korkudan geceyi dışarıda geçirdi. Sosyal medya üzerinden ise paylaşım yapanlar depremin çok şiddetli olduğunu dile getirdiler. İşte Türkiye'de meydana gelen son depremler (2017). Güncel bilgilere anında haberimizden ulaşabilirsiniz...

SON DEPREM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

 

DEPREM;

Yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkantitreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsması olayıdır. Başka bir ifade ile anlatacak olursak; üzerine bastığımız, binalar inşa ettiğimiz toprak yüzeyini yerinden oynatan hatta inşa edilen binalara ve içindeki biz insanlara zararlar verebilen bir doğa olayıdır.

Deprem nasıl oluşur?

Depremlerin önemli bir bölümü yeryüzünden yaklaşık 12 km. derinliğe kadar uzanan elastik kısımla üst kabuk içinde deprem oluşur. Bu derinlikten daha aşağılarda sıcaklık 400 derecenin üzerinde olduğu için yer değiştirme hareketi depremsiz, kırip denilen yavaş plastik şekil değiştirme enerjisi şeklinde yutulur. Buna karşılık elastik üst kısımda ise her yıl birkaç cm'lik yer değiştirme yüzyıllarca birikerek birkaç metre birden büyük bir depremle oluşmaktadır. Depremler sırasında ilk kırılma başlangıcının bu elastik alan sınırında oluştuğu anlaşılmaktadır. Deprem, yer içinde fay olarak adlandırılan kırıklar üzerinde biriken biçim değiştirme enerjisinin aniden boşalması sonucunda oluşan yer değiştirme hareketinin neden olduğu karmaşık elastik dalga hareketleridir. Bu yer değiştirme miktarı depremin büyüklüğü ile doğdu orantılı olup özellikle sığ depremlerde belli bir büyüklükten sonra faylanma ile ilgili kırıklar yeryüzünde de görülmektedir.

Deprem anında ne yapılmalıdır?

Sakin olun.
İçerdeyseniz, masa veya benzeri sağlam bir koruyucunun altına girin, başınızı saklayın ve hareket etmeyin. Pencerelerden ve cam eşyalardan uzak durun.
Dışarıda iseniz, binalardan, ağaçlardan, telefon ve elektrik direklerinden uzak durun.
Araçtaysanız, üst veya alt geçitlerden uzaklaşın, açık bir alanda durun ve aracınızdan çıkmayın.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.