İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Süleymaniye Külliyesi acil tamirat bekliyor

Süleymaniye Külliyesi acil tamirat bekliyor
Süleymaniye Külliyesi acil tamirat bekliyor

Türkiye'nin sınırları dışında en fazla önem verdiği mekanların başında gelen Suriye'nin başkenti Şam'daki Süleymaniye Külliyesi'ndeki cami ve medrese acil tamirat bekliyor.

İRFAN ALTIKARDEŞ/ŞAM

İki ülke arasında vizenin kalkması ile her gün binlerce Türk vatandaşının ziyaret ettiği Sultan Vahdettin Han ile birçok hanedan mensubunun kabirlerinin de bulunduğu külliyenin kendi haline terk edilmiş vaziyeti, Türk vatandaşlarını derinden yaralıyor.

Suriye Devleti'nin 2000 yılında önce camiyi tehlike arz ettiği gerekçesi ile ibadete kapattığı, 2 yıl önce de Türk ziyaretçilerden başka kimsenin girmesine müsaade edilmediği Süleymanpaşa Külliyesi'nde Türkiye restorasyon yapma kararı aldı. Başbakanlığa bağlı TİKA tarafından külliyede tespit çalışması başlatıldı. Mimar Sinan'ın ilk dönemine ait muhteşem sadelik ve sağlamlıktaki yapıda caminin çatısı ile medresesinin bazı odalarında yapılacak çalışmalar ve bazı güçlendirmeler ile külliyenin tamamının hizmete girmesinin çok zor olmadığı belirtiliyor.

TİKA'nın önümüzdeki günlerde restorasyon ihalesine çıkacağı Süleymanpaşa Külliyesi'nde müteahhide verilecek sürenin sınırlı tutulmasını isteyen Türk vatandaşları, "Ziyaretimiz sırasında çok farklı şehirlerden onlarca Türk ile Şam'da karşılaştık. Bütün Türkler Sultan Vahdettin Han ile birçok hanedan mensubunun da medfun bulunduğu bu mekanı görmeden Şam'ı dolaşmaya başlamıyorlar. Ecdadımız bu topraklara 4 asır hizmet verdi.

Birçok camide, eshabı kiramın kabrinde, hep hizmetlerinin emarelerini görüyoruz.
Bunu Suriye halkı, "Biz Türkiye'den geliyoruz" deyince kendileri gururla, sevgi ve muhabbetle anlatıyorlar. Böyle muhteşem sadelikte, insana huzur veren bir dizaynda, kütüphanesi, medresesi, camisi, geniş havuzlu avlusu, müştemilatı ile hem sade hem de huzur veren bu külliyenin bir an önce en kaliteli şekilde tamir edilmesi gerekiyor. Bu Türkiye'nin prestij projesi olacaktır. Medrese kısmı Türk Kültür Merkezi olarak hizmet vermesi sağlanabilir. Suriye'de birçok insan gelen turistlerden dolayı Türkçe'yi öğrenmek istiyor, bu medresede meraklılarına Türkçe ve Osmanlı'ya has güzel sanatlarla alakalı kursların tertiplendiği, kültür alış verişi hızlandıracak bir merkez gibi fonksiyonlandırılmalıdır" dedi.

Gebze'den gelen bir grup ziyaretçi de Sultan Vahidettin Han başta olmak üzere Abdülhamit Han'ın çocuklarının da medfun bulunduğu külliye bahçesindeki kabristanın Şam'daki en önemli ziyaretgahlardan birisi olduğuna dikkat çekerek, "Biz ecdadımızın medfun bulunduğu mekanı garip görmek istemiyoruz. Türkiye Cumhuriyetine yakışan 4 asır bu topraklara Osmanlı ana yurdu gibi hizmet getiren ceddimizi şad etmektir" diye konuştu.

Başbakanlığa bağlı TİKA'nın Şam'da bir kültür ofisi açmayı planladığı, teknik ekiplerin de son haftalarda külliyede etiketleme başta olmak üzere yoğun çalışmalar yürüttükleri, bir ay içerisinde restorasyon ihalesinin gerçekleştirileceği öğrenildi.

Şam'ın en merkezi noktasında önemli müze ve otellerinin yanında yer alan Süleymaniye Külliyesi'ne şu anda Suriye vatandaşları ile Türklerin dışındaki turistlerin girmelerine izin verilmiyor.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.