Trabzon'da HES protestosu

Trabzon Valiliği önünde düzenlenen basın açıklamasında Trabzon'un Çayraka ilçesine bağlı Uzungöl beldesi'nde yaptırılan HES Projeleri protesto edildi.

Trabzonda HES protestosu

15 Mart 2013 15:02

TRABZON

Ellerinde "TS HES yapıp alma ahımızı, git fenerden al kupamızı" yazılı döviz eşliğinde slogan atan grup Çaykara ilçesi Uzungöl Beldesi'nde kurulacak olan HES Projelerini protesto ederek Trabzonspor'a göndermede bulundu.

Geniş güvenlik tedbirlerin alındığı Valilik önünde grup adına basın açıklamasını okuyan İhsan Özkan, yaptırılacak olan HES Projesine asla izin vermeyeceklerini belirterek "Dünyada eşi benzeri olmayan floraya sahip, Uluslar arası milli parkları ihtiva eden turizm cenneti Uzungöl'ümüzün sadece toplumsal hayatı değil, hayatı var eden bütün değerleri tehlike altındadır. Doğduğumuz, büyüdüğümüz, babamızı, dedemizi gömdüğümüz, içinde yaşadığımız toprakların yok oluşu, o topraklarda büyük bir uyumla binlerce yıldır devam eden doğal, tarihsel, kültürel değerlerin sonlanması, anlamına gelecek Hidroelektrik Santralleleri yaptırmayacağımızı, memleketin her neresine olursa olsun Hidroelektrik Santrale, köyünde maden çıkartılmasına, termik santrale ve diğer hayatı gözetmeyen, sadece zenginleri daha da zenginleştirmeyi hedefleyen projelere karşı hayatı savunanların Artvin, Rize, Çayeli, Şavşat, Tonya ve sayamadığımız Türkiye'mizin bir çok bölgesinde bulunan kişilerin kardeşimiz olduğunu duyuruyoruz" dedi.

TRABZONSPOR KULÜBÜNE GÖNDERME

Trabzonspor Bordo Mavi Elektrik Üretim Şirketi'nin Uzungöl'de kurmayı düşündüğü HES projesi eleştiren Özkan, "Bugün gelinen noktada endüstriyelleşen futbolun gereklerine ayak uydurmakta zorlanan kulüp yönetimleri gelir kaynağı oluşturmak için çeşitli yöntemler geliştirmektedir. Bunun son örneği HES projesi ise Trabzonspor'un devrimci ruhuna taban tabana zıt bir durumdur. Trabzonspor Bordo Mavi Elektrik Üretim Şirketi'nin Uzungöl'de kurmayı düşündüğü HES projesi, Sporun doğasına, ruhuna, aykırı HES projesinin renklerine gönül verdiğimiz takımla yan yana anılması güvenimizi zedelemiştir. Kurulduğu günden bu yana endüstriyel futbola karşı, çevreci bakış açısı ve ilkeleri doğrultusunda hareket eden Bölge ve Uzungöl halkı, futbolun endüstriyelleşmesine her zaman karşı çıkmıştır. Bizler futbolu bir amatör aidiyet olarak gören kişiler olarak Anadolu devrimi yapan Trabzonspor'umuzu da bu ilkelerimizin bir sembolü olarak gördük ve görmeye de devam edeceğiz. Trabzonspor yönetiminin kendi kafasına göre davranması halinde taraftarını da kaybedecektir. Trabzonspor Kulubünün yöre halkının isyanını, şehrin doğasını, taraftarın tepkisini hiçe sayarak kendi kasasına girecek olan para üzerinden yaptığı hesap günü gelir tersine döner ve kazandığını sananlar kaybetmeye mahkum olacaklardır. Güneş bir gün bile boşa doğmuyorsa, milyonlarca yıldır özgürce akmaya devam eden sularımızın asla boşa akmadığını biliyoruz. O yüzden derelerimize HES kelepçesinin takılmasına asla izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan dövizlerde, "TS HES yapıp alma ahımızı, git fenerden al kupamızı"yazısı dikkat çekti.

Basın açıklamasının ardından grup daha sonra dağıldı.

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 22°C

 • Ankara

  Ankara 22°C

 • İzmir

  İzmir 20°C

 • Bursa

  Bursa 23°C

 • Trabzon

  Trabzon 25°C

TÜMÜ
Reklamı Geç