Trabzon'da HES protestosu

Trabzon Valiliği önünde düzenlenen basın açıklamasında Trabzon'un Çayraka ilçesine bağlı Uzungöl beldesi'nde yaptırılan HES Projeleri protesto edildi.

Trabzonda HES protestosu

15 Mart 2013 15:02

TRABZON

Ellerinde "TS HES yapıp alma ahımızı, git fenerden al kupamızı" yazılı döviz eşliğinde slogan atan grup Çaykara ilçesi Uzungöl Beldesi'nde kurulacak olan HES Projelerini protesto ederek Trabzonspor'a göndermede bulundu.

Geniş güvenlik tedbirlerin alındığı Valilik önünde grup adına basın açıklamasını okuyan İhsan Özkan, yaptırılacak olan HES Projesine asla izin vermeyeceklerini belirterek "Dünyada eşi benzeri olmayan floraya sahip, Uluslar arası milli parkları ihtiva eden turizm cenneti Uzungöl'ümüzün sadece toplumsal hayatı değil, hayatı var eden bütün değerleri tehlike altındadır. Doğduğumuz, büyüdüğümüz, babamızı, dedemizi gömdüğümüz, içinde yaşadığımız toprakların yok oluşu, o topraklarda büyük bir uyumla binlerce yıldır devam eden doğal, tarihsel, kültürel değerlerin sonlanması, anlamına gelecek Hidroelektrik Santralleleri yaptırmayacağımızı, memleketin her neresine olursa olsun Hidroelektrik Santrale, köyünde maden çıkartılmasına, termik santrale ve diğer hayatı gözetmeyen, sadece zenginleri daha da zenginleştirmeyi hedefleyen projelere karşı hayatı savunanların Artvin, Rize, Çayeli, Şavşat, Tonya ve sayamadığımız Türkiye'mizin bir çok bölgesinde bulunan kişilerin kardeşimiz olduğunu duyuruyoruz" dedi.

TRABZONSPOR KULÜBÜNE GÖNDERME

Trabzonspor Bordo Mavi Elektrik Üretim Şirketi'nin Uzungöl'de kurmayı düşündüğü HES projesi eleştiren Özkan, "Bugün gelinen noktada endüstriyelleşen futbolun gereklerine ayak uydurmakta zorlanan kulüp yönetimleri gelir kaynağı oluşturmak için çeşitli yöntemler geliştirmektedir. Bunun son örneği HES projesi ise Trabzonspor'un devrimci ruhuna taban tabana zıt bir durumdur. Trabzonspor Bordo Mavi Elektrik Üretim Şirketi'nin Uzungöl'de kurmayı düşündüğü HES projesi, Sporun doğasına, ruhuna, aykırı HES projesinin renklerine gönül verdiğimiz takımla yan yana anılması güvenimizi zedelemiştir. Kurulduğu günden bu yana endüstriyel futbola karşı, çevreci bakış açısı ve ilkeleri doğrultusunda hareket eden Bölge ve Uzungöl halkı, futbolun endüstriyelleşmesine her zaman karşı çıkmıştır. Bizler futbolu bir amatör aidiyet olarak gören kişiler olarak Anadolu devrimi yapan Trabzonspor'umuzu da bu ilkelerimizin bir sembolü olarak gördük ve görmeye de devam edeceğiz. Trabzonspor yönetiminin kendi kafasına göre davranması halinde taraftarını da kaybedecektir. Trabzonspor Kulubünün yöre halkının isyanını, şehrin doğasını, taraftarın tepkisini hiçe sayarak kendi kasasına girecek olan para üzerinden yaptığı hesap günü gelir tersine döner ve kazandığını sananlar kaybetmeye mahkum olacaklardır. Güneş bir gün bile boşa doğmuyorsa, milyonlarca yıldır özgürce akmaya devam eden sularımızın asla boşa akmadığını biliyoruz. O yüzden derelerimize HES kelepçesinin takılmasına asla izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan dövizlerde, "TS HES yapıp alma ahımızı, git fenerden al kupamızı"yazısı dikkat çekti.

Basın açıklamasının ardından grup daha sonra dağıldı.


YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 21°C

 • Ankara

  Ankara 20°C

 • İzmir

  İzmir 23°C

 • Bursa

  Bursa 22°C

 • Trabzon

  Trabzon 21°C

TÜMÜ
Paykasa
Paykasa satın alma ve paykasa bozdurma işlemleri için en uygun paykasa fiyatlar
Vivi rent a car
vivi.com.tr
Rent a car firmalarının arabalarını %15 indirimli kiralayın. Kampanyalı fiyatlar için vivi'ye göz atın.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.

Elektronik Sigara Modelleri
İndirimli Elektronik Sigara
www.elektroniksigara.ist

Mavi Kadın
Kadınların merak ettiği ve
ilgi duyduğu tüm konular
www.mavikadin.com