İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Türk askerinden Afgan çocuklara yardım

Türk askerinden Afgan çocuklara yardım
Türk askerinden Afgan çocuklara yardım

Afganistan'da görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Türk Birliği, bugün Kabil'de Vatan Kimsesizler Yuvası'nı ziyaret ederek, çocuklara malzeme yardımı yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Kabil Bölge Komutanı General Levent Çolak, Afganistan Şehitler ve Gaziler Bakan Yardımcısı Süreyya Peykan ile birlikte Vatan Kimsesizler Yuvası'nı ziyaret etti. Çocuklarla hatıra fotoğrafı çektiren General Çolak, yurt yetkilileri ile görüşürken bir de sürprizle karşılaştı. Yurtta kalan 'Zeynep' isimli Afgan bir kız çocuğu, General Çolak'ın doğum günü olduğunu söyleyerek, kendi ördüğü çocuk elbisesini hediye etti.


Afganistan Şehitler ve Gaziler Bakan Yardımcısı Peykan, Türk askerinin yaptığı yardımlardan övgü ile söz ederek, "Bugün Türk Birliği sivil asker işbirliği timinin yaptığı bu faaliyetten ötürü teşekkürümü sunuyorum. Türk halkına da teşekkürlerimi sunuyorum. Asker üniforması içinde bile bunların ne kadar insancıl olduğunu görebiliyoruz. Türk halkı bilmelidir ki Afgan halkı çok kötü ve savaş yıllarını geride bıraktı. Bu savaşların sonucu çocukların yetim öksüz kalmalarının yanı sıra birçok kadın da dul ve
sakat kaldılar. Biz istiyoruz ki Türk halkı bizim dul ve sakat kalmış ailelere de yardım ellerini uzatsınlar. Aynı zamanda bu görev her Müslüman kişinin dini ve vicdani görevlerinden biridir. Ben Afganistan'da bu kötü gönlerini geride bırakarak bugün yardım ettiğiniz çocuklar, hem kendi halkına hem de sizlere hayırlı ve yardımı dokunan kişiler olsun istiyorum" diye konuştu.
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Türk Birliği daha sonra, kışlık elbise, ayakkabı ve çantadan oluşan malzemeleri çocuklara dağıtarak, Vatan Kimsesizler Yuvası'ndan ayrıldı.

 

EMRUDDİN GURBAN-AYETULLAH YUSUF / KABİL

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.