Türkiye'de uluslararası öğrenci raporu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, SETA'nın 'Türkiye'de Uluslararası Öğrenciler' raporuna ilişkin, "Raporda dikkatimi en fazla çeken husus, uluslararası öğrenci çekme noktasında 'kapsamlı ve etkili bir uluslararası öğrenci stratejisinin olmayışıdır" dedi.

Türkiyede uluslararası öğrenci raporu

28 Mart 2012 17:16

ENİSE YAPAR
ANKARA

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmalara Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen 'Türkiye'de Uluslararası Öğrenci' raporunun tanıtım toplantısına katıldı. Çetinsaya, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgesel olarak etkinliğini artırdığı, ekonomik büyümesini sürdürdüğü ve küresel sorunların çözümüne katkısının beklendiği bu dönemde yükseköğretim kurumlarına da büyük sorumluklar düştüğünü belirterek, bu çerçevede Türkiye'yi eğitim, bilim ve araştırmada çekim merkezi yapmak ve nitelikli beyinleri ülkemize kazandırmak hayati önemi haiz bir konu olduğunu söyledi. Çetinsaya, SETA tarafından hazırlanan ve Türkiye'de yükseköğrenim gören uluslararası öğrencilerin durumunu küresel eğilimler ışığında ele alan 'Küresel Eğilimler Işığında Türkiye'de Uluslararası Öğrenciler' başlıklı raporda uluslararası öğrenci çekme noktasında kapsamlı ve etkili bir uluslararası öğrenci stratejisinin bulunmayışının dikkatini çektiğini ifade etti.

Yükseköğretim sisteminin uluslararasılaşmasının en önemli gündem maddesi olduğunu kaydeden Çetinsaya, uluslararasılaşma konusunun en önemli gündem maddesinin de öğrenci hareketliliği ve uluslararası öğrencilerin Türkiye'deki varlığı olduğunun altını çizdi. Çetinsaya, "Uluslararası öğrenciler, özellikle de kaynaklarını kendileri oluşturan ve yükseköğretime ayrılan kamu kaynaklarının gittikçe azaldığı bazı ülkelerdeki üniversiteler için önemli bir gelir kaynağı olarak düşünülmektedir. Fakat uluslararasılaşma sadece öğrencilerden elde edilecek ekonomik getiri açısından önemli değildir. Bilim yapmak istiyorsak ve özelikle de kaliteli bilim yapmak istiyorsak, bilimin evrenselliği ilkesini merkeze almak ve evrensel yönümüzü güçlendirmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.
 

"ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISININ ORANI TÜRKİYE VE ROMANYA'DA DÜŞTÜ"

YÖK Başkanı Çetinsaya, "Raporda da karşımıza çıktığı üzere, son 10 yılda toplam öğrenci sayımız muazzam bir şekilde artmışken uluslararası öğrenci sayısını aynı ölçüde artıramadığımız için, uluslararası öğrencilerin toplam öğrenci sayısı içerisindeki oranı azalmıştır" dedi.

Bu hususun, Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan 'Avrupa Yükseköğretiminde Hareketliliği Haritalamak' başlıklı raporda da vurgulandığına dikkati çeken Çetinsaya, bütün Avrupa ülkelerinde uluslararası öğrenci sayısı oranının genel olarak artarken, Romanya ve Türkiye'de bu oranın düştüğünü belirtti. "Türkiye ve Romanya arasında önemli bir fark var" diyen Çetinsaya, "Toplam uluslararası öğrenci sayısı Romanya'da azalmışken, Türkiye'de artmıştır fakat yükseköğretim sistemindeki toplam öğrenci sayısının çok hızlı bir şekilde artmasından dolayı uluslararası öğrenci oranı düşmüştür" diye konuştu.

Uluslararasılaşmanın 'yükseköğretim kurumlarının içe kapanık yapısını değiştirmek' adına önemli bir fırsat olduğunu bildiren Çetinsaya, Türkiye'de yıllardır tartışılan yükseköğretim sistemi ve YÖK'ün yapısı uluslararasılaşmaya paralel bir şekilde evrensel normlara yaklaşacağını ifade etti.

"REKTÖRLERİMİZDEN BEKLENTİM, ÜNİVERSİTELERİMİZDE DAHA FAZLA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ALIMINDA GAYRETLİ OLMALARI"

"Geçtiğimiz yıllarda YÖK, uluslararası öğrenci kabulüne ilişkin usul ve esasları belirleme konusunda üniversitelere büyük esneklik tanımıştır" diyen Çetinsaya, şunları kaydetti:

"Böylece uluslararası öğrencileri getirme noktasında yükseköğretim sistemi ciddi bir esneklik kazanmıştır. Rektörlerimizden beklentim, üniversitelere sağlanan bu esnekliği de kullanarak, üniversitelerimizde daha fazla uluslararası öğrencinin eğitim alması konusunda daha gayretli olmalarıdır. Bu konuda atacağınız her türlü adımda, yapacağınız her türlü girişimde, YÖK olarak sizlerin yanınızda olacağımızı bilmenizi isterim. Türkiye yükseköğretimi ciddi bir normalleşme safhasına girmiştir. Bundan sonra bize düşen bu normalleşmeyi kaliteyle taçlandırmaktır. Umuyorum ki uluslararasılaşma alanında yapacağımız kaliteli çalışmalar yükseköğretim sistemimizin her geçen gün biraz daha dünyayla rekabet edebilir hale getirecektir."

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 29°C

 • Ankara

  Ankara 27°C

 • İzmir

  İzmir 29°C

 • Bursa

  Bursa 29°C

 • Trabzon

  Trabzon 27°C

TÜMÜ
Reklamı Geç