'Windows yamasını ücretsiz olarak Microsoft’tan önce paylaştık'

Trapmine ekibi EsteemAudit güvenlik açığı için bir yama (patch) geliştirip, ücretsiz olarak internet kullanıcılarıyla paylaştı.

Windows yamasını ücretsiz olarak Microsofttan önce paylaştık

08 Haziran 2017 11:58

Bilgisayar korsanlarının ABD'li ajanlardan çaldıkları kod adı ‘EsteemAudit2 olan güvenlik açığı, Microsoft’un destek vermeyi bıraktığını açıkladığı Windows Server 2003/XP sistemlerini olumsuz etkiliyor.Trapmine ekibi EsteemAudit güvenlik açığı için bir yama (patch) geliştirip, ücretsiz olarak internet kullanıcılarıyla paylaştı. Trapmine Kurucu Ortağı Yasin Sürer amaçlarını şu sözlerle açıkladı: “Trapmine olarak amacımız daha güvenli bir siber dünyaya Türk şirketi olarak katkıda bulunmak. Bu sebeple NSA ve CIA ‘ in kullandığı, şu an ise hackerların eline düşen EsteemAudit güvenlik zafiyetini kapatan bir yama hazırlayıp, ücretsiz olarak Microsoft’tan önce paylaştık. Bu açıklık için yama yayınlayan sadece iki firma mevcut. Biri İsrail firması, diğeri ise bizim çalışmamız ile Türk firması oldu. Bu yüzden gururluyuz”.

TRAPMINE AR-GE Ekip Lideri Celil Ünüver ise; “Kaynak kodları kapalı bir işletim sistemi olan Microsoft Windows'a yama geliştirmek oldukça zor ancak bizler hacker bakış açısına sahip olduğumuz için bir yazılımın zayıf noktalarını kaynak koda ihtiyaç duymadan tespit edebiliyoruz. Tersine mühendislik uygulayarak, Windows ‘ un bu güvenlik zafiyetini iki günlük bir sürede analiz ettik ve gerekli yamayı geliştirdik” dedi. 

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 24°C

 • Ankara

  Ankara 24°C

 • İzmir

  İzmir 28°C

 • Bursa

  Bursa 27°C

 • Trabzon

  Trabzon 16°C

TÜMÜ
Reklamı Geç