İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Yeni milli gelir hesaplandı

Yeni milli gelir hesaplandı
Yeni milli gelir hesaplandı

Türk halkı bin 750 dolar birden zenginleşecek!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Ömer Demir, yeni milli gelir hesaplama yöntemine göre Gayrı Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) 2006 yılında 758 milyar YTL olduğunu bildirdi.

 

TÜİK Başkanı Ömer Demir, tamamlanan milli gelir güncelleme çalışmalarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, 576 milyar YTL olan 2006 yılı GSYH'nın yüzde 31.6 artışla 758 milyar YTL'ye ulaştığını söyledi.

 

Demir, kişi başına düşen milli gelirin ise 2006 yılı için 7 bin 500 dolar düzeyinde tahmin edildiğini açıkladı. Bu rakam, daha önceki hesaplamalara göre 5 bin 480 dolar idi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Ömer Demir, yeni ve eski seriye göre bazı verilerde ortaya çıkan yüksek artışa ilişkin soruyu yanıtlarken, "Bu kadar fazla kaçırmamamız gerekir belki. İdari kayıtlardan çek etme imkanınız yoktu o zaman, ama şimdi var. Bundan sonra da revizyonlar olacak ama şimdiki kadar ihtiyaç olmayacak" dedi.

 

Demir, tamamlanan milli gelir güncelleme çalışmalarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşmasının ardından gazetecilerinsorularını yanıtladı.

 

Bir gazetecinin, 1998 baz yıllı yeni seride ana gövde kurgusu için de 2002 yılının seçilmesinin gerekçelerini, kriterlerini sorması üzerine Demir, 2002'nin, detaylı arz kullanım tablolarının oluşturulmasına imkan sağlayacak sanayi sayımının yapıldığını, bunun üzerine 80-100 bin örnekli çalışmaların yürütüldüğü yıl olduğunu belirterek, bu nedenle çalışmaları 2002 yılı üzerine oturttuklarını kaydetti.

 

Akademisyenlerin, araştırmacıların çalışmalarında kullanabilmeleri için eski seri bir süre daha devam ettirip ettirmeyeceklerinin sorulması üzerine de Demir, bunun çok büyük bir uğraş gerektirdiğini belirterek, iş yükünün durumuna göre değerlendirilebileceğini söyledi. Demir, yeni seride 10 yıl geriye gidildiğine de işaret etti.

 

İmalat sanayinin ağırlığı yüzde 24

 

Bir gazetecinin, "Genişlemede adres gösterdiğiniz imalat sanayinde işyeri sayısındaki artışın 11 bin 293'ten 27 bin 813'e çıkışını nasıl yorumlamak gerekir? Artış varmış, bunu daha önce fark edememişiz demek mi doğru olur?" sorusuna

Demir, "İstatistik kurumunun çok övünerek yapabileceği bir yorum yok burada. Gözümüzden kaçmış, şöyle yapıyoruz biz; diyelim ki 10 ve daha fazla çalışan iş yerlerinin sayılarını tespit ediyoruz 92'de yaptığımız sanayiiş yeri sayımında. Ondan sonra yıllar itibariyle tespit ettiğimiz çalışanları ekleyerek havuzu güncel tutuyoruz, ama bir sonraki sayım yapıncaya kadar elimizdeki tam kapsam olarak izlediğinizi zannettiğiniz büyüklük... " dedi.

 

Demir, "Emin değilsiniz başka var mı çalışan bilmiyorsunuz. Bu kadar fazla kaçırmamamız gerekir belki. İdari kayıtlardan çek etme imkanınız yok o zaman, ama şimdi var. Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan hemen kayıtları alabiliyoruz; hangi firma girdi, hangi firma çıktı. Bundan sonra da revizyonlar olacak ama şimdiki kadar ihtiyaç olmayacak çünkü şimdi idari kayıtların desteğiyle takip edebilme imkanımız oluyor" diye konuştu.

 

Ömer Demir, başka bir soruyu yanıtlarken de revizyon ihtiyacının büyük olmasının nedeninin, Türkiye'nin bugüne SNA 68 ile gelmesi olduğunu kaydetti.

Demir, güncellenen SNA 93'ün 2000'li yıllarda sağlanmış olması halinde, ihtiyacın bu kadar fazla olmayacağını belirterek, birikme nedeniyle revizyonun bu kadar büyük olduğunu kaydetti.

 

Demir, imalat sanayi sektöründeki artışa yönelik soru üzerine, "Artışı 2002 yılı için hesaplamıştım, yüzde 66. Sektörün toplam içindeki ağırlığı yüzde 24'ler civarında" dedi.

 

"2001'deki küçülme azaldı"

 

Bir gazetecinin, 2001 krizi nedeniyle ülke ekonomisinde, "Cumhuriyet tarihinin en fazla küçülmesinin meydana geldiğini" ifade ederek, yeni verilerde küçülme oranının düştüğünü, bunun krize yönelik söz konusu tanımlamayı değiştirip değiştirmeyeceğini sormasına karşılık Demir, konuya bu açıdan değerlendirmediğini söyledi ve inceleme yapmak gerektiğini kaydetti.

 

Kişi başına düşen milli gelirdeki artışın vatandaşa etkisine yönelik soru üzerine de Demir, bunun bireysel olarak hissedilebilecek bir durum olmadığını belirtti.

 

Verinin, Türkiye'nin ortalama değerini gösterdiğini vurgulayan Demir, "Ben hissettim, hissetmedin söylemi, milli gelir hesabında çok anlamlı bir söylem değildir" dedi.

 

Demir, bireylerin artışı, kendi geliri arttığında hissedebileceğini kaydetti. 2006 yılında milli gelirin 1998 bazlı seriye göre 758 milyar 391 milyon YTL olarak hesaplanmasının, diğer ekonomik verilere yansıması ile Avrupa Birliği sürecine etkisinin sorulması üzerine Demir, henüz bu konularda çalışma yapmadıklarını, odaklandıkları tek noktanın doğru veriyi ortaya koyabilmek olduğunu söyledi.

 

Ömer Demir, milli gelire göre Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki sıralamanın değişip değişmediğinin sorulması üzerine de bir farklılaşmanın mutlaka olacağını, sıralamanın etkileneceğini belirtti ancak henüz bunun çalışmasının henüz yapılmadığını söyledi.

Şu anda sadece doğru veri üzerine yoğunlaştıklarını, bunun çalışmanın tek odağını oluşturduğunu yineleyen Demir, son nüfus sayımını verileri esas alınarak, nüfusu 2 binin altında beldelerin kapatılmasına işaret etti ve ortaya sağlam veriler koyduklarının altını çizdi.

 

Bir gazetecinin, kayıt dışılığın tespitine yönelik daha sağlıklı bir yapı öngören yeni sisteme göre, kayıtdışılık oranının ne kadar olduğunun sorulması üzerine de böyle bir rakamın bulunmadığını kaydetti.

 

Kayıtdışılık konusunda özel bir çalışma yapmak gerektiğini ifade eden Demir, bu güncelleme çalışmasının ardından "biraz rahatladıktan sonra", konuya eğilebileceklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.