İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Yeni Sınav Sistemi YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı nasıl olacak?

Yeni Sınav Sistemi YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı nasıl olacak?
Yeni Sınav Sistemi YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı nasıl olacak?

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç yeni üniversiteye giriş sistemine ilişkin düzenlemeleri açıkladı. Üniversiteye giriş sınavının adı değişti. İşte yeni üniversite sınavı sistemi hakkında detaylı bilgiler...

Yeni üniversiteye giriş sınavı değişiklikleri Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı. Peki yeni üniversiteye giriş sınavı olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı nasıl olacak? Sistemde neler değişti? İşte yeni üniversite sınavı hakkında detaylı bilgiler.

Üniversiteye Giriş Sınavında Yapılan Değişiklikler

-2018-2019'da sınavın yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olacak ve ilk oturumda temel yeterlilik esas alınacak.

-Sınav 6 oturumdan 3 oturuma indirildi 

-Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak ve soru sayısı ilk oturumda 80 ikinci oturumda 160 soru sorulacak. Türkçe ve Matematik sabah oturumunda yapılacak. İkinci oturum cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilecek. 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 Sosyal Bilimler soruları olacak.

-İlk oturumda temel yeterlilik testi alacaklar. Bu sınavda özel ve sayısal becerileri ölçülmesi amaçlanıyor...Bütün adayların birinci oturuma katılması zorunlu olacak.

-Her puan türünde Türkçe ve Matematik derslerinin katkısı olacak.

- Sınavda MEB Müfredatı esas alınacak.

-Belli programlar için başarı sıralaması şartına devam edilecek.

-18 olan puan türü sayısının da düşürülecek.

-Temel yeterlilik testi puanının en az 150 olması gerekiyor. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecek. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. İlk oturumda sayısal-sözel beceri ölçülecek. 

-İkinci oturumda 4 test yer alacak sorular müfredata dayalı olacak. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adayların sınav stresi yaşamamaları hususu göz önüne alınarak belirlenecek. 

Cem Radış

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.