İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

YKS tercih klavuzu 2018| YKS Sonuçları sorgulama Ekranı! YKS Sonuçları Sorgulama

YKS tercih klavuzu 2018| YKS Sonuçları sorgulama Ekranı! YKS Sonuçları Sorgulama
YKS tercih klavuzu 2018| YKS Sonuçları sorgulama Ekranı! YKS Sonuçları Sorgulama

YKS Sonucu Sorgulama 2018... YKS sonuç sorgulama nasıl yapılır? YKS sonuç öğren...YKS tercih klavuzu 2018 nereden bulabiliriz? YKS sınav sonuçları heyecan içerisinde tüm öğrenciler tarafından merakla bekleniyor. Peki YKS sınav sonuçları saat kaçta açıklanacak? YKS sonucu sorgulama 2018... YKS sonuç sorgulama nasıl yapılır?

YKS Sonucu Sorgulama 2018... YKS Sonuç Sorgulama Nasıl Yapılır? Yaklaşık 2 milyon civarında öğrencinin girmiş olduğu YKS sınavının sonuçları merak içerisinde bekleniyor. Peki sonuçları nereden öğrenebiliriz? YKS sonuçları hangi gün saat kaçta açıklanacak? YKS sonucu sorgulama 2018... YKS sonuç sorgulama nasıl yapılır? Öğrenciler ve veliler sonuçları ösym'nin resmi adresi olan ösym.gov.tr adresinden öğrenebilirler.İşte YKS sınavına dair bütün aradıklarınız...

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM tarafından yurt genelinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavının sonuçları, 31 Temmuz 2018 tarihinde erişime açılacak. Sonuçlar, ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden görüntülenebilecek.

Sonuçların açıklanmasının ardından tercihler, 07-14 Ağustos tarihlerinde yine AİS üzerinden alınacak.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Üniversite adayları, puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak tercihlerini gerçekleştirecek. 

Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklar.

Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.

Kılavuzda yer alan Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2018-TYT'de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebilecekle. Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını, 2018-AYT/YDT'de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebilecekler.

Yukarıdaki açıklamalara göre her adayın, girmek istediği programları Tablo-3 veya Tablo-4'ten bularak tercih sırasına koyması gerekir. Tercih sırası önemlidir. Tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacaktır. Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazabilecektir. 2018- YKS sonuç bilgilerinde her adayın hesaplanan yerleştirme puanlarına ilişkin başarı sıraları yer alacaktır.

YKS TERCİH KILAVUZUNA ULAŞABİLMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YKS PUAN HESAPLAMA

ÖSYM'nin açıkladığı YKS puan hesaplama kriterlerine göre; TYT'de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya temel matematik testlerinin birinden en az 0.5; AYT'de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin birinden en az 0.5 ham puana ihtiyaç duyuluyor.

2018 YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya temel matematik testlerinin birinden en az 0.5; Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin birinden en az 0.5 puan elde edilmesi gerekecek.

HAM PUAN NASIL HESAPLANIR?

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur. TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT'de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.