İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Yökdil sınav giriş yerleri açıklandı mı ? Yökdil sınav yerleri 2018 !

Yökdil sınav giriş yerleri açıklandı mı ? Yökdil sınav yerleri 2018 !
Yökdil sınav giriş yerleri açıklandı mı ? Yökdil sınav yerleri 2018 !

Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde akademik dil yeterliliği puanı istenen adayların katıldığı sınav olan 2018 YÖKDİL sınav giriş yerleri açıklandı mı ? sorusunun cevabına bu haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. İşte konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler...

Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılacak olan 2018 Yökdil sınav giriş yerlerini öğrenmek isteyen adaylar internet üzerinden bu konu ile ilgili araştırma yapıyorlar. 17 Mart 2018 Cumartesi günü saat 14'te tek oturum halinde gerçekleştirilecek olan sınavda adaylara çoktan seçmeli, 5 cevap şıklı 80 soru sorulacak ve 180 dakika sınav süresi verilecek.

2018 YÖKDİL SINAVINA GİREBİLMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Adaylar, sınava girebilmek için “Sınav Giriş Belgesi” ile “Fotoğraflı ve Onaylı Kimlik Belgesi” (fotoğraflı, soğuk damgalı ve T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı/Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartı, süresi geçerli pasaport, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait mavi kart) ibraz etmek zorunda.

Bunların dışındaki belgeler (sürücü belgesi, mesleki kimlik kartları vb.) sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecek. Belge kontrolleri ilgili sınav görevlilerince yapılacak olup, eksik belgesi olanlar sınava alınmayacak.

2018 YÖKDİL SINAV GİRİŞ BELGESİ!

Sınav Giriş Belgeleri, yokdil.yok.gov.tr adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen tarih aralığında adayların erişimine açılacak. Sınav Giriş Belgesinin renkli veya siyah beyaz çıktısı alınabilir. Adaylar, bu belgelerin yazıcıdan dökümünü alırken belge üzerindeki tüm alanların görünür olmasına dikkat etmeli. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunmaktadır. Sınav Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır. Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile sınav gününden önce gidip görmesi sınav günü adaya kolaylık sağlayacaktır. Sınav Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

SINAV GİRİŞ BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

2018 YÖKDİL SINAVININ BAŞARISI NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

İlgili mevzuatsal düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecek.

2018 YÖKDİL SINAVI DEĞERLENDİRMESİ NASIL OLACAK?

Değerlendirme, 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecek. Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecek. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecek.

Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) × 100] formülü kullanılacak

YÖKDİL SINAVININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

YÖKDİL'in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacak.

YÖKDİL SINAVI İTİRAZLARI NASIL YAPILIYOR?

Adaylar sınav sorularına ve sınav uygulamasına ilişkin itirazlarını sınav takviminde belirtilen tarihler arasında, yokdil.yok.gov.tr üzerinden çevrimiçi olarak erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapacaklar. İtirazların geçerli olabilmesi için adayların her bir itiraz türü için ilgili sistem üzerinden kredi/banka kartı vasıtasıyla 10 (on) TL ödemesi, söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurması, onaylaması, çıktısını alması, imzalaması ve ıslak imzalı bu formu, üzerinde belirtilen adrese, itiraz süresi içinde ulaştırması gerekmekte. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan veya başka kanallardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacak.

Cem Radış/İHA

 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.