Yöneticiler için Deloitte CFO serisi yayında

Deloitte, yeni yayın serisiyle finans alanındaki derin uzmanlığını ve küresel deneyimini finans yöneticileri ile paylaşıyor.


06 Temmuz 2010 10:12


Deloitte Türkiye'nin CFO Serisi kapsamında "Ezberi bozuyoruz" üst başlığı ile yayınladığı ilk rehberde, kurumlarda mali işlerle ilgili tepe yöneticilerin görev tanımlarından farklı sektörlerdeki işlev farklılıklarına değin bir dizi konu ele alınıyor.

Deloitte Türkiye Danışmanlık Ortağı ve CFO Hizmetleri Lideri Cem Sezgin CFO Serisi ile ilgili olarak, "Piyasanın zorlu koşullarında şirketler için en kritik pozisyonlardan birini temsil eden CFO, görev tanımı itibarıyla kurumda finans fonksiyonunu en üst düzeyde temsil eden ve tüm finans organizasyonu ve süreçlerinden sorumlu olan yönetici olarak tarif edilebilir. Buna karşılık finanstan en üst düzeyde sorumlu CFO'nun yerine birçok şirkette farklı unvanlar kullanıldığını da görüyoruz. Deloitte CFO Serisi'nin ilk yayınında bu konuya belli bir açıklık getirme çabası içindeyiz. Kurumlarda "paranın emanet edildiği" bu kişilerin yetki ve sorumluluk alanları içinde karşılaştıkları ve çözmeleri gereken çok sayıda sorun olduğunun farkındayız. Deloitte Türkiye olarak amacımız, bu alandaki uzmanlık ve bilgi birikimimizi bu yeni yayın serisi ile CFO'larla paylaşmak ve onlara destek olmaktır" dedi.

CFO'NUZU NASIL ALIRSINIZ?

Deloitte CFO Serisi'nin ilk yayınında Türkiye'de kurumların mali işlerinden sorumlu en üst düzey yöneticilerinin isimlendirilmesi ile ilgili incelemeler gerçekleştiren Deloitte uzmanları, şu saptamalarda bulundu:

Şirketlerde eşit ağırlıkta kullanılan "mali işler" veya "finans" isimleri aynı derecede yaygınlık gösteriyor. "Finans" kelimesi "finansman"ı çağrıştırdığı için bazı şirketlerde "mali işler" tercih ediliyor ya da "finansman" yerine ilgili birime "hazine" ismi veriliyor.

"Mali işler" terimi ile bazı kurumlarda sadece "muhasebe" faaliyetleri anlaşılırken, kamu sektörü söz konusu olduğunda genelde yönetici için "mali işler daire başkanı" sıfatı Neredeyse tüm kamu kuruluşlarında "mali işler"in yanında bir de "idari işler" ifadesi yer alıyor. Kamuda bu çerçevede finans kelimesi ise kullanılmıyor.

Ayrıca "idari ve mali işler" tanımına; kamuya nispetle daha nadir ve eskisine göre daha az olsa da özel sektörde de rastlanıyor. Yabancı dilden yapılan çeviriler arasında Türk firmaları daha çok "director of financial affairs" ifadesini kullanıyor.

Banka ve diğer finans kurumlarında ise bu pozisyon, "genel müdürü yardımcısı" unvanı ile konumlandırılmış durumda. Buna karşılık finans fonksiyonun tepe yöneticileri bizzat kendileri de dahil olmak üzere "CFO" kelimesini aynen kullanıyor. İş dünyasına yönelik yayınlar ve iletişim mecralarının da "CFO" unvanını benimsediği anlaşılıyor.

Deloitte CFO Serisi'nin ilk yayını olan "CFO Nedir?" başlıklı başvuru rehberinde, CFO'ların kurum içindeki görev tanımının ve üstlendiği çeşitli rollerin yanı sıra banka ve özel şirketlerdeki farklı konumlarına ilişkin değerlendirmeler ile CFO, CRO ve CFRO gibi pozisyonlar hakkında ayrıntılı açıklamalar yer alıyor.

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 7°C

 • Ankara

  Ankara 5°C

 • İzmir

  İzmir 10°C

 • Bursa

  Bursa 5°C

 • Trabzon

  Trabzon 21°C

TÜMÜ
Reklamı Geç