İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Yunanistan'daki krize çözüm aranıyor

Yunanistan'daki krize çözüm aranıyor
Yunanistan'daki krize çözüm aranıyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri Yunanistan'ın borç sorunu ve bunun Euro bölgesine etkilerini görüşmek üzere bu akşam Brüksel'de bir araya geliyor.

Yunanistan'a yardım etmekte isteksiz olan Almanya, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) devreye girmesi gerektiğini düşünüyor.

Yunanistan'ın gerekli önlemleri aldığını ve dışarıdan mali desteğe ihtiyacı olmadığını söyleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkenin Uluslararası Para Fonu'ndan yardım talep edebileceğini ifade ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy durumun ağırlaşması durumunda yardım yapılması gerektiğini söylerken, Merkel'in ise Sarkozy'i kendi tarafına çekmeye çalıştığı belirtiliyor.

Bu akşam başlayacak ve yarın sona erecek olan zirvede AB'nin mali desteği ile IMF'in devreye girme ihtimalinin de görüşüleceği ifade ediliyor. Yüzde 12.7'lik bütçe açığıyla AB kriterlerin yaklaşık 4 katı bütçe açığına sahip olan ve bu açığı kapatmak için çözüm yolları arayan Yunanistan'ın yaklaşık 300 milyar euro borcu bulunduğu belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.