YURTKUR yönetim kurulu toplandı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürü Hasan Albayrak, 2023 yılı hedeflerinin ülke genelindeki yurt kapasitelerini 600 binin üzerine çıkarmak olduğunu söyledi.

YURTKUR yönetim kurulu toplandı

18 Ocak 2013 19:08

YASİN ERDEM
KARABÜK

YURTKUR Yönetim Kurulu toplantısı Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıza Ayhan Başkanlığında Karabük Üniversitesi’nde (KBÜ) toplandı.
KBÜ Seneto toplantı salonunda gerçekleşen 844 no’lu YURTKUR yönetim kurulu toplantısı öncesi konuşan Genel Müdür Hasan Albayrak, Karabük’e 800 kişilik yeni bir öğrenci yurt binasının yapılacağını duyurdu.

Albayrak, üç yıl önce buraya geldiklerini ve 'üç yılda KBÜ ne kadar hızlı, ne kadar aceleci büyüdü ve güzel büyüdü ki hayran kaldık' diyerek, “Sayın hocamızı tebrik ediyorum. Burada geçen yıl yurt açtık. Daha önce Bahaddin Gazi Yurdunu açtık, bizden önce 500 kişilik yurt vardı. 4 gün önce resmi gazetede yayınlandı, 3 ay içinde ihalesini yapacağız. 800 kişilik çok modern bir yurt yapacağız. Hocamız bizi davet ediyordu bizde davete icap ettik. Alacağımız kararlar inşallah hayırlara vesile olur” dedi


Yüksek Öğretim Yurtlar Kurumu olarak yönetime teşekkür edip, kendisinin önünü hep açtıklarını da anlatan Hasan Albayrak, “Ne istesek yapıyoruz, ne istersek onaylıyor. Son on yıldır üniversite gençliğine hizmet anlamında çok değişik bir süreçten geçiyor. Değişimi her zaman kabul eden, saygı duyan, arayan araştıran gelişen bir yurt kur düşünüyorum. 138 bin kapasite ilave yaptık, 2002 yılında yurt kurumun bütçesi 494 milyondu, şimdi 5.5 milyara yakın. Bizim 2023 hedefimiz 600 bin kapasiteye ulaşmak. 2023’de 600 bini geçeceğiz diye düşünüyorum. Öğrenim kredi ve burslar, 2002 yılında 45 liraydı, bugün 280 lira oldu, 2002 yılında 450 bin kişiye öğrenim kredisi verirken bugün bir milyon 300 bin kişiye öğrenim ve burs kredisi veriyoruz. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği veriyoruz. Bu daha önce sadece rahmetli Turgut Özal döneminde vardı. 2006 yılından itibaren Başbakanımızın desteği ile sisteme dahil ettik. Yüksek Öğrenim ve Yurtlar Kurumu’nda kalan öğrenci kimseye muhtaç olmadan hayatını devam ettiriyor, sosyal devlet anlayışı bu. Ben hocamı Zonguldak’tan tanıyorum, o zamanlar çok gençti. Ankara’dan Karabük’ü net göremeyebiliriz. Hocamızın istekleriyle baskılarıyla 800 kişilik yurt ilave ve onunda ihalesi yapılacak” dedi.

YURTKUR Yönetim Kurulu Üyesi ve Karabük Üniversitesi Rekötrü Prof. Dr. Burhanettin Uysal ise, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanın Karabük Üniversitesindeki gelişmesinde olan memnuniyeti dile getirdiklerini ve KBÜ’de bir yurt yapımını gerçekleştirecek olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 29°C

 • Ankara

  Ankara 27°C

 • İzmir

  İzmir 29°C

 • Bursa

  Bursa 29°C

 • Trabzon

  Trabzon 27°C

TÜMÜ
Reklamı Geç