Yüzde 100 Türk malı

Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli ve özgün piyade tüfeği “SAR 223” ve “TE 54” makineli tabanca basına tanıtıldı.

Yüzde 100 Türk malı

06 Mayıs 2013 14:09


Sarsılmaz Silah Sanayi tarafından üretilen, ilk özgün tasarım piyade tüfeği “SAR 223” ile yine aynı ailenin parçası olarak üretilen “TE 54” makineli tabanca basına tanıtıldı. Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen tanıtım töreninde konuşan Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, projenin TÜBİTAK, Kocaeli Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin ile birlikte yürütüldüğünü söyledi. Silahların imalatına başlandığını belirten Aliş, “Bu silahlar ilk ve tek özgün silahlardır. Birisi piyade tüfeği, birisi otomatik tabanca ve yeni nesil silahlar. Dünya küresel pazarda rekabet edebilecek bütün ortak özelliklerin çok daha üstündedir. Şuan dünyada yapılan en yeni nesil ve en teknolojik piyade tüfeğini ve otomatik tabancayı imal ettik” diye konuştu.

Silahlar için 5 tane patent aldıklarını dile getiren Aliş, “Taklit edilmemek için patent aldık. Kabzesinden gövdesine kadar ince çalışılmış bir yapı. Özel programlar ile yapılmış. Önce programlarda denendi, sonra balistik testlerini yaptık” dedi.

40 mm bomba atar dahil olmak üzere muhtelif savaş aksesuarlarıyla donatılabilen piyade tüfeği SAR 223’ün taşıma uzunluğunu daha da azaltmak için geliştirilmiş uzayıp kısalan dipçiğe sahip olduğu belirtildi. Lazer noktalayıcı ve flaş ışıklardan, uzayıp kısalan nişangahlara ve gündüz/gece görüş cihazlarına kadar birçok aksesuar takılabilen piyade tüfeğinin iki model olarak hazırlandığı, ifade edildi.
TE 54 otomatik tabancanın ise 9x19 mm, yakın muharebede kullanılacak, hafif, etkili, atım hızı yüksek ve kolay kullanılabilir olduğu dile getirildi. Klasik çalışma yöntemlerinin en güveniliri olan “ani geri tepme” (blow back) prensibi ile çalışan makineli tabancanın yapısal olarak SAR 223 piyade tüfeğinin temel yapısal özelliklerini taşıdığı öğrenildi.


YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (2)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 12°C

 • Ankara

  Ankara 12°C

 • İzmir

  İzmir 19°C

 • Bursa

  Bursa 16°C

 • Trabzon

  Trabzon 12°C

TÜMÜ
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.

Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.
D-Smart Online Başvuru Sitesi
D-smart İnternet, Kampanya, Paketleri
Online Başvuru 0850 532 0 266
www.yeniabonelik.com