Samandağ Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde eğitimler tamamlandı

Samandağ Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü tarafından DOĞAKA 2017 teknik destek programı kapsamında Samandağ Belediyesi Çocuk Bakımevi’nde bulunan öğretmenlere verilen eğitim tamamlandı.

Samandağ Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde eğitimler tamamlandı

22 Eylül 2017 12:33


Samandağ Belediyesi Kreş ve Gündüz bakımevinde Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kurnaz tarafından öğretmenlere verilen eğitimin son gününde Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir kreşi ziyaret etti.


Başkan Nehir, Çocuk Bakımevini ziyaretinde verilen eğitimle ilgili Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kurnaz’dan bilgi aldı.


Yrd. Doç.Dr. Ahmet Kurnaz, Samandağ Belediyesine ait çocuk bakım evinin öğretmenleri ile birlikte okul öncesi eğitimi güçlendirmek adına bir proje uygulaması yürüttüklerini belirterek, “Bu proje DOĞAKA destekli bir proje. Burada arkadaşlarımıza okul öncesi dönemde özellikle 3 - 6 yaş grubu arasındaki öğrencilerin gelişim özellikleri, bu gelişim özelliklerinin öğrenci eğitimine yansıması, öğretim etkinlikleri sırasında kullanılması, öğretim materyallerinin geliştirilmesi, becerilerinin geliştirecek eğitim etkinlikleri yürütüyoruz. Aynı zamanda öğretmenlerimize, öğrencilerimizin zihinsel gelişim becerilerini destekleyecek etkinlikler, materyaller ve yöntemlerin öğretimi üzerinde faaliyetler yürütüyoruz. Bu bağlamda 5 katılımcı arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımız; 0 - 2 yaş, 3 - 4 yaş ve 4 - 5 yaş grubu öğrencilerin öğretim etkinliklerini yürütüyorlar. Burada öğrendikleri bilgi ve becerini sınıflarına transfer etme yönünde becerilerini geliştiriyorlar. Proje sırasında sınıflarda kullanılan öğretim yöntemleri, materyaller, uygulamalar ile ilgili aynı zamanda öğrencilerin gelişimleri, öğrencilerde rastlanılan davranış bozuklukları ve bu davranış bozukluklarının giderilmesi ile ilgili öğretim etkinliklerinin nasıl yürütüleceği ile ilgili eğitimler yapıyoruz” dedi.


Kurnaz, özel eğitime muhtaç çocuklar zihinsel yetersizliği olan, konuşma, dil ve işitme sorunu yaşayan çocuklar olduğunu da ifade ederek, “Bu çocuklarımızın öğretim etkinliklerinde neler yapılabileceği, veliler ile iletişimi, velileri ile birlikte yapılacak çalışmalar, velilerin bireysel olarak yapacağı çalışmalar ile ilgili konularda da eğitim etkinliklerimizi sürdürüyoruz. Eğitim 6 günlük bir süreyi kapsıyor, yaklaşık 40 saat kadar olacak. Aynı zamanda sabah yaklaşık 09:30’dan 17:30’a kadar kurumun genel işleyişi, kurumdaki genel yapı, kurumu güçlendirme adına yapılabilecek faaliyetler adına da tespitler yürütüyoruz” diye konuştu.


Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ise dezavantajlı bölgelerde bu çalışmayı başlattıklarını söyleyerek, “Okul öncesi eğitimden faydalanamayacak durumda olan ailelere böyle bir hizmet sunarak, geleceğimizin temsilcileri, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın kişisel gelişimlerine bir katkı sunmayı hedefledik. İyi bir eğitim alan bireylerin gelecekte aydınlık yarınlarımıza ışık tutacağına inanıyoruz.Bu açıdan bu çalışmayı önemsiyoruz ve destekliyoruz” dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

HATAY HAVA DURUMU
33
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  33°C
 • Salı
  Az Bulutlu
  33°C
 • Çarşamba
  Açık
  33°C
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  33°C
Reklamı Geç