15 Temmuz Şehitler Anıtı açıldı

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinde (SDÜ), hain darbe girişiminde şehit olanların isimlerinin yazılı olduğu ve insan siluetleri ile Türkiye haritasının oluşturulduğu 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Anıtı açıldı.

15 Temmuz Şehitler Anıtı açıldı

13 Temmuz 2017 13:14


Direnişin yıldönümünde 81 ilde ilan edilen "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Haftası" kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesinde program düzenlendi. Bu kapsamda hain darbe girişiminde şehit olanların isminin yazılı olduğu ve insan siluetleri ile Türkiye haritasının oluşturulduğu “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Anıtı” açıldı. Ay şeklinde tasarlanan anıtın etrafında ise her bir şehidi temsilen seramik şakayıklar dikildi. Törende konuşma yapan SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, bir yıl önce 249 kahramanın şehit verildiği 15 Temmuz’u unutmanın mümkün olmadığını vurgulayarak "Acısının dindirilmesinin mümkün olmadığı 15 Temmuz’dan sonra daha vatansever ve daha güçlüyüz. Biz SDÜ olarak demokrasi kahramanlarımızı anmak ve o gece yaşananları unutmamak, unutturmamak için projelendirdiğimiz ’15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Anıtı’mızı açmaktan büyük bir şeref duyuyoruz. Anıt, canlarını hiçe sayarak vatanını her şeyden üstün tutan insanları sembol ediyor" dedi.


15 Temmuz şehitlerini rahmet ve minnetle anan Isparta Valisi Şehmus Günaydın da tarih boyunca bu aziz vatan uğruna nice canların toprağa verildiğini kaydederek "Bu hain saldırıda da bu millet gereken cevabı vermiştir. Bu asil milletin bütün fertleri, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne yapılacak her türlü saldırıyı bertaraf edecektir. Unutulmamalı ki bu millet böyle evlatları olduğu sürece her türlü zorluğu yenecektir" diye konuştu.


Törende, Isparta İl Müftüsü Galip Akın, darbe girişiminde canlarını siper ederek şehit ve gazi olanların anısına Kur’an-ı Kerim okudu ve dua etti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ISPARTA HAVA DURUMU
11
°
C
Yağmurlu
 • Pazartesi
  Yağmurlu
  11°C
 • Salı
  Yağmurlu
  9°C
 • Çarşamba
  Yağmurlu
  9°C
 • Perşembe
  Yağmurlu
  8°C
Reklamı Geç