5 buçuk milyon fidan toprakla buluşacak

Eğirdir Orman Fidanlığının, sonbahar sezonu için ürettiği fidanların dikim alanlarına taşınması devam ediyor. Bu yıl için fidanlıklarda 5,5 milyon…

5 buçuk milyon fidan toprakla buluşacak

30 Kasım 2016 12:16

Eğirdir Orman Fidanlığının, sonbahar sezonu için ürettiği fidanların dikim alanlarına taşınması devam ediyor. Bu yıl için fidanlıklarda 5,5 milyon adet fidan üretimi hedefi belirlediklerini söyleyen Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi “Sonbahar etabında Isparta İl ve ilçelerindeki 15 bin dekar arazide çalışma yaparak 700 bin adet asli orman türleri ve yabanıl meyve fidanları toprakla şu günlerde buluşturuyoruz” dedi.
Eğirdir ilçesinde kurulu bulunan Orman Fidanlığında 2016 yılında 5.5 milyon adet fidan üretimi gerçekleştirilirken, sonbahar dikimlerinin tamamlanmasının ardından 2016 yılı programları da gerçekleştirilmiş oluyor. Isparta il ve ilçe ormanlarından vatandaşlara toplatılan kozalak ve yabanıl meyvelerden elde edilen tohumlar, Eğirdir Orman Fidanlığında fidana dönüştürülüyor. Fidanlar dikim başarısı sağlanması açısından ait oldukları yerlere dikilip, bu sayede yöre halkının’ da geçimine katkıda bulunuluyor. Bunun yanı sıra üretimlerin tohumdan gerçekleşmesi sebebiyle türlerin genetik çeşitliliğinin artmasına katkıda bulunularak, ileride meydana gelebilecek olumsuz durumlarda türün neslinin devamına katkıda bulunuluyor.
FİDANLAR NAKLEDİLMEYE BAŞLANDI
Dikim mevsimine girdiğimiz şu günlerde asli orman ağaç türleri ve yabanıl meyve eylem planı, Gelir getirici tür eylem planı, dut eylem planı gibi projeler kapsamında Isparta, Eğirdir, Sütçüler, Orman İşletme Müdürlüklerinde arazi hazırlığı tamamlanmıştı. Ağaçlandırma sahalarında değerlendirilecek olan türler, hem yaban hayvanlarına besin kaynağı, hem’ de kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımıza ek gelir getiren türler yetişme ortamı özellikleri dikkate alınarak dikimleri gerçekleştirilmek üzere fidanlıktan bu alanlara naklediliyor.
50 BİN LAVANTA FİDESİ
Eğirdir fidanlıkta ilave katlama yöntemi buluşuyla, ardıç fidanı üretimi ön plana çıkıyor. Bu teknikte ardıç ağacının oluşum sürecinde tek başına rol olan ardıç kuşunun görevi üstleniliyor. Öncüsü olduğu ardıç fidanı üretimi ile ün salmış olan fidanlıktan ülkemizin her yerine hatta ülke dışına fidan gönderiliyor. Ağırlıklı olarak üretilen asli orman ağaç türlerinin (Sedir, Ardıç, Çam) fidanlarıyla yetinilmeyip birçok yabanıl meyve ve özellikle son yıllarda popülerliği artan ve Isparta’nın gülden sonra simgesi olma yolunda emin adımlarla yol alan lavantanın, elli bin adet fidan üretimiyle artan talebin karşılanmasına çalışılıyor.
2016 yılında üretilen; sedir, karaçam, boz ardıç, kokulu ardıç, diken ardıç, kara servi, akasya, akçaağaç, dişbudak, alıç, badem, ceviz, Y. elma, Y. erik, iğde, kızılcık, zerdali, dut, ahlat, meşe, kestane, katırtırnağı, mazı, mahlep, fıstık çamı, maviservi, biberiye ve lavanta türlerinden oluşan 5,5 milyon adet fidanın toprakla buluşması bekleniyor.
15 BİN DEKAR ARAZİYE 700 BİN FİDAN
Isparta Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi yaptığı açıklamada " Bölgede yetişen doğal ve yabani meyveli türlerin fidan üretiminde büyük görev üstlenen Eğirdir fidanlığının sonbahar dikimi sezon çalışmaları hız kesmeden devam etmektedir. Kasım ayı itibarıyla, Eğirdir fidanlığı dikim sezonuna hazır durumda ve işletmelerden gelen talepleri karşılıyor. 2016 yılı için fidanlıklarda 5,5 milyon adet fidan üretimi hedefini belirledik. Sonbahar etabında Isparta İl ve ilçelerindeki 15 bin dekar arazide çalışma yaparak 700 bin adet asli orman türleri ve yabanıl meyve fidanları toprakla şu günlerde buluşturuyoruz. Amacımız fidanlıklarda üretilen her fidanın yerinde değerlendirilmesi, dolayısıyla orman alanları ile servetinin arttırılmasını sağlamaya çalışmaktır.’’ dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ISPARTA HAVA DURUMU
18
°
C
Az Bulutlu
 • Cuma
  Az Bulutlu
  18°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  19°C
 • Pazar
  Çok Bulutlu
  19°C
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  14°C
ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ
 • 25 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 24 Mart 2017
 • Cuma
 • İmsak :05:11
 • Güneş :06:48
 • Öğle :13:15
 • İkindi :16:44
 • Akşam :19:21
 • Yatsı :20:47
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.