Bylock raporu İstanbul’a gönderilecek

Isparta’da FETÖ/PDY davasında aralarında eski Vali Memduh Oğuz, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) eski Rektörü Hasan İbicioğlu, bazı eski rektör yardımcılarının da bulunduğu 48’i tutuklu 129 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Bylock raporu İstanbul’a gönderilecek

16 Ağustos 2017 19:32

Isparta Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma sanık sayısının fazlalığı nedeniyle adli konferans salonunda yapıldı. Akşehir Cezaevi’nde bulunan tutuklu eski Isparta Valisi Memduh Oğuz ile İzmir’e nakledilen tutuklu sanık Osman Demirhan ve Halil Karakoç, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı.


Isparta’da görülen 129 sanıklı 48 tutuklu FETÖ-PDY ilişkin davada Bylock kullandığı gerekçesiyle tutuklu bulunan eski Isparta Valisi Memduh Oğuz hakkında gönderilen KOM raporunda, ADSL hattı üzerinden programın avukat oğlu Fatih Oğuz tarafından “fth” kullanıcı adıyla yüklendiği, eklenen isimler arasında FETÖ’nün firari sanığı Adil Öksüz’ün de bulunduğu belirtilmiş, rapora ilişkin açıklamada bulunan Oğuz, adına kayıtlı ama kendi kullanımında olmayan ADSL hattından yüklenen programın oğlu tarafından yüklenip yüklenilmediği konusunda bilgi sahibi olmadığını söylemişti.


’Oğuz Hakkında İki Dosya Birleştirildi’


Memduh Oğuz’un avukatı Özgül Akın Aydemir, daha önce babasını savunmak üzere duruşmalara katılan şimdi ise yurtdışında olduğu öğrenilen avukat Fatih Oğuz’un neden duruşmalara katılmadığı yönündeki soruya Fatih Oğuz’un hakkında çıkan iddialar üzerine duruşmalara gelmesinin etik olmayacağı, ayrıca duruşmanın tarafsız bir gözle takip edilmesinin uygun olacağı düşüncesiyle duruşmalara gelmediği yanıtını verdi. Fatih Oğuz hakkında, İstanbul’da FETÖ’den bir şüpheli, bir de mağdur ve şikayetçi olmasına ilişkin iki soruşturma dosyası bulunduğunu kaydeden Aydemir, bu iki dosya hakkında birleştirme yapıldığını mağdur ve şikayetçi olduğu dosya üzerinden soruşturmanın devam edeceğini aktardı.


’Fatih Oğuz Hakkında Yakalama Kararı Yok’


Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan Aydemir, İstanbul’daki dosyada medyaya yansıyan haberlerin aksine Fatih Oğuz hakkında herhangi bir yakalama ve gözaltı kararı bulunmadığını iletti. Aydemir, müvekkili Memduh Oğuz’un cep telefonunda Bylock bulunmadığını onun adına kayıtlı ADSL hattı üzerinde Bylock bulunduğunu, konuya ilişkin raporun Isparta’daki davanın konusu olmaktan çıkıp, İstanbul’daki dosya kapsamında araştırılacağını söyledi. Müvekkili Memduh Oğuz hakkında son gelen raporla birlikte Bylock’la ilgisinin olmadığının ortaya çıktığını aktaran Aydemir, tahliye talebinde bulunduklarını açıkladı.


İbicioğlu 5 Saat Savunma Yapınca


Duruşmaya tutuklu sanık Eski SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu’nun 5 saatlik savunması damga vurdu. Dün öğleden sonra esasa ilişkin savunmasına başlayan İbicioğlu’nun savunması bugüne kaldı. Savunması iyice uzayan İbicioğlu’nu Mahkeme Başkanı Hacı Mustafa Yazıcı sürekli uyardı. İbicioğlu’dan savunmasını toparlaması istenirken, savunma sınırını aştığı konusunda da uyarı geldi. Ancak İbicioğlu’nun savunmasını uzatması üzerine Yazıcı, ’Mahkemeyi sen mi ben mi yönetiyorum?’ diyerek savunmasını kesmesini istedi. Bunun üzerine İbicioğlu ’Savunmamı kestiniz kayıtlara geçsin’ dedi. İbicioğlu, tahliyesini talep ederek 5 saatlik savunmasını bitirdi. Tutuklu sanık Eski Isparta Valisi Memduh Oğuz da savunmasında, Bylock kullanıcısı olmadığının son gelen KOM raporuyla ortaya çıktığını belirtirken, dönemin Süleyman Demirel Üniversitesi Genel Sekteri Aziz Bayrak’a şantaj yaptığı suçlamalarını da kabul etmedi. Oğuz, hakkında çıkan karar ne olursa olsun hakkını herkese helal ettiğini söyledi.


Savunmalar Uzayınca Kesin Karar Çıkmadı


Memduh Oğuz’un savunmasının ardından, Mahkeme Başkanı Hacı Mustafa Yazıcı, tüm uyarılarına rağmen sanıkların savunmalarını uzatarak tekrara düştüklerini bu nedenle duruşmayı ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi. Mahkeme, duruşma sonunda KOM’dan gelen Memduh Oğuz hakkındaki Bylock çözümlemesini içeren raporun, İstanbul’da Fatih Oğuz hakkında yürütülen soruşturma dosyasına eklenmek üzere İstanbul’a gönderilmesine, sanıkların tahliye taleplerinin reddine, tüm tutukluların tutukluluk hallerinin devamına, bir sonraki duruşmanın da 4-7 Aralık 2017 tarihleri arasında görüşülmesine karar verdi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ISPARTA HAVA DURUMU
33
°
C
Az Bulutlu
 • Salı
  Az Bulutlu
  33°C
 • Çarşamba
  Az Bulutlu
  31°C
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  31°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  31°C
Reklamı Geç