İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Aranan ‘hayalet baron' Kanada polisinin uyarısıyla İstanbul'da yakalanıp tutuklandı

Türkiye, Kanada, İtalya ve Almanya’da insan kaçakçılığı ve sahtecilik suçlarından yıllardır aranan ‘hayalet baron’ lakaplı İranlı Reza L.

Türkiye, Kanada, İtalya ve Almanya'da insan kaçakçılığı ve sahtecilik suçlarından yıllardır aranan ‘hayalet baron' lakaplı İranlı Reza L. ile suç ortağı Mehdi G., Kanada makamlarının verdiği bir ihbarı ile İstanbul'da yakalandı. İki şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Edinilen bilgilere göre, İstanbul polisi, Kanada makamlarının Ankara'ya aktardığı bilgi notuyla sahte belge, pasaport ve oturma izniyle göçmen kaçakçılığı yapıldığı tespit edilen 2 kişi İstanbul'un Fatih ilçesinde yakalandı. Gözaltına alınan 2 zanlı, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.


- Kanada polisinden Türk Dışişlerine uyarı...


Zanlıların sorgusunda, Türkiye ile birlikte İtalya, Kanada ve Almanya'da ‘sahtecilik' ve ‘insan kaçakçılığı' gibi suçlardan yıllardır aranan ve izine bir türlü rastlanılamayan ‘hayalet baron' lakaplı İranlı Reza L. ile onun suç ortağı İranlı Mehdi G. olduğu ortaya çıktı.


İddiaya göre, Kanada polisi, kendilerine başvuran bazı göçmenlerin pasaport ve oturma izni gibi belgelerinde sahte olduğunu tespit ederek inceleme başlattı. Soruşturmayı genişleten Kanada polisi, Söz konusu evrakların kargo yolu ile İstanbul'dan gönderildiğini tespit ederek, Türk Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçti. Ankara, durumu anında İstanbul polisine aktararak çalışma başlattı. Bunun üzerine İstanbul polisi, adı açıklanmayan bir kargo şirketinin Fatih Haseki Sultan Mahallesindeki şubesine operasyon düzenledi.- Sahte pasaportla İstanbul'da oturma izni almış


Operasyonda, 1 adet İspanya vatandaşı “Marco Jimenez Logo” adına düzenlenmiş sahte İspanyol pasaportu ele geçirildi. Devam eden operasyon kapsamında, kargoyu bırakan kişi ya da kişileri yakalamak için “kargo şirketi çalışanı” süsü veren polis, gönderiyi gerçekleştirenlere “Eksik imza atılmış, gelip tekrar imza atmanız gerekiyor” diyerek gönderi yapan kişileri yeniden kargo şubesine çağırdı. Şubeye ‘yeniden imza' için gelen İranlı Reza L. ve Mehdi G.'yi gözaltına alındı. Şüphelilerin üstünde aramalarında da 3 adet İspanya pasaportu ele geçirildi. Emniyetteki sorgusunda adres bilgilerini yanlış veren Reza L.'nin Avcılar'da kendisine başka bir sahte pasaportla oturma izni aldığı ortaya çıktı. Polis, tüm su satan bayileri araştırarak, İranlı baronun sahte kimliğiyle su sipariş verdiği bayiyi belirledi.


- İstanbul polisini sahte belgeyle üç kez atlatmış


Su bayisinden belirlenen sahtecinin adresine operasyon düzenleyen polis, evde evraklar üzerinde mikro işlemlerin yapıldığı, mikroskobik cihazlar ve çok sayıda hologram ele geçirildi.


Pasaport, vize, diploma ve uluslararası geçerliliği olan sertifikaların sahtelerini piyasaya süren Reza L.'nin bir sahte pasaport için ortalama 7 bin dolar istediği ortaya çıktı.


Ayrıca yıllardır aranan ancak izine rastlanılamayan zanlının, 2013 yılında Atatürk Havalimanı, Bakırköy, Kartaltepe'de de resmi belgede sahtecilik ve göçmen kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındığı, 3 ayrı olayda da değişik kimlikler vererek serbest bırakıldığı belirtildi.


Sorguları tamamlanarak adliyeye sevk edilen İranlı iki şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.