İşaret diliyle "Duy Beni Memleketim" dediler

3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde engellilerin sorunlarına dikkat çeken Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte katılımcılar işaret…

İşaret diliyle

01 Aralık 2016 16:40

3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde engellilerin sorunlarına dikkat çeken Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte katılımcılar işaret diliyle "Memleketim" şarkısını seslendirdi. Çok sayıda ünlü ismin katıldığı etkinlikte konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Her şeyden önce toplumsal bir duyarlılık ve empatiyle engelli kardeşlerimizin de topluma katılmasını sağlamalıyız" dedi.
Maltepe Belediyesi ve Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesi anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi. İşitme engellilerin yaşadıkları sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde (TSKM) düzenlenen etkinliğe, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi başta olmak üzere, gazeteci İsmail Küçükkaya, Yağız Şenkal, muhabir Mehmet Buğra Şahin, iş adamı Hakan Özköse, televizyoncu Rüya Özdemir, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, Meclis üyeleri, muhtarlar, çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.Etkinlikte ünlü isimlerin işaret diliyle seslendirdikleri "Memleketim" şarkısının klibi izlendi.

"Engelli insanlarımızın bizimle beraber yaşadıklarını fark etmemiz lazım"
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, fiziki çevrenin engellilere göre dizayn edilmesi gerektiğini belirterek, "İsmail Bey bir gün aradı. ‘başkanım biz geliyoruz oraya, maç yapacağız. Ama dedi ki, ‘gözümüzü kapatarak oynayacağız’ gözlerime bant çektik.Topun içerisindeki seslerden yola çıkarak, topu almaya çalışıyoruz. Hayatın ne kadar zor olduğunu bir kere daha orada anladık. Bir yıl sonra Murat Bey geldi, dedi ki, ‘engelli sandalyesine oturup basket oynayacağız.’ İnsan bakınca hoşuna gidiyor. Ama orada oturduğunuzda ne kadar zor olduğunu bir kere daha görüyoruz. Yerel yönetimler, belediyeler, insan odaklı sosyal, demokrat belediyelerin temel anlayışı eğer Hak’ka hizmet etmek istiyorsan insana hizmet edeceksin. Bizim temel çalışma prensiplerimiz bunlardan oluşuyor. Çünkü engelli kardeşlerimizin kendiliğinden doğuştan, sonradan oluşmuş olan engellilerin dışında yasaları yapan bu ülkeyi yöneten yerel yönetimler ya da ana hükümetlerin yetkililerin koyduğu engeller nedeniyle daha çok hayatlarını zorlaştırıyoruz. Her şeyi kendimize göre dizayn ediyoruz. Engelli insanlarımızı bu sokaklarda, bu ilçelerde, bu ülkede bizimle beraber yaşadıklarını fark etmemiz lazım. Sizler fark ettiğiniz için buradasınız" dedi.
Federasyondan Seçil Tanrıverdi’nin işitme engellilerin sorunlarını anlattığı ’Sessiz Çığlık’ adlı skeç, katılımcılardan büyük alkış alırken, etkinlikte ’Onur Ödülleri’ verildi. Gazeteci İsmail Küçükkaya, NTV muhabiri Yağız Şenkal, muhabir Mehmet Buğra Şahin, iş adamı Hakan Özköse, televizyoncu Rüya Özdemir, spor yorumcuları Güntekin Onay ve Rıdvan Dilmen’e ödülleri takdim edildi. Etkinliğe katılamayan Güntekin Onay ve Rıdvan Dilmen’in ödüllerini de Yağız Şenkal aldı.
Ödül dağıtımı sonrası işaret diliyle, belediye ve federasyon işbirliğiyle hazırlanan video eşliğinde "Memleketim" hep birlikte şarkısı seslendirildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

İSTANBUL HAVA DURUMU
20
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  20°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  15°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  15°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  17°C
İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
 • 2 RECEB 1438
 • 30 Mart 2017
 • Perşembe
 • İmsak :05:00
 • Güneş :06:43
 • Öğle :13:20
 • İkindi :16:53
 • Akşam :19:34
 • Yatsı :21:07
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.