Oyuncu Anne Şermin Çarkacı’dan ebeveynlere tavsiyeler

Küçükçekmece’de ebeveynlerle biraraya gelen Oyuncu Anne Şermin Çarkacı, “Anne babalığı kurslara ve televizyonlara ihale etmeyin” dedi.

Oyuncu Anne Şermin Çarkacı’dan ebeveynlere tavsiyeler

17 Mayıs 2017 10:59


’Dedemin Bakkalı, Sihirli Değnek, Başlarım Şimdi Anneliğe, Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler’ kitaplarının yazarı ve sosyal medyadan tavsiyeleriyle annelere yol gösteren Oyuncu Anne Şermin Çarkacı, Küçükçekmece’de ebeveynlerle bir araya geldi.


Küçükçekmece Belediyesi tarafından Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide Çarkacı, ebeveynlere çocukla oyun oynamanın öneminden bahsederek, tavsiyelerde bulundu.“Anne babalığı kurslara ve televizyonlara ihale etmeyin”


Mutlu oyunların mutlu çocuklar yetişmesine vesile olduğunu söyleyen Şermin Çarkacı, “Bir insanın zihinsel gelişiminin yüzde 90’ı 0-6 yaşta, yüzde 90’ının yüzde 75’i 0-3 yaşta tamamlanır. Yapılan araştırmalara göre bir insanın kişilik oturma yaşı da 42’dir. Bu anlamda 0-6 yaş çok iyi değerlendirilmelidir. Bizim ailelerimiz çocuklarla oyun oynamayı sevmiyorlar. Anne babalığı kurslara ihale eden, televizyona ihale edenler var. Çocuklara bir şey öğretmek bir çizgi film karakterinin görevi değildir. Çocukla birlikte limonata yapmak bile geçirilen nitelikli zamandır. Onların ince motor gelişimini sağlar” diye konuştu.“Çocukların oyuncağa değil, size ihtiyaçları var”


Çocukların evini benimsemesi gerektiğini söyleyen Şermin Çarkacı, “Çocukları odalarına göndermeye çok meraklıyız. ‘Sen git odanda oyna, dağıtma, kirletme, arkadaşın gelmesin’ diyerek onları öteliyoruz. Çocuklar kendi evlerini benimsemeli. Onun evi olduğunun farkına varmalı. Kitaplar hep ellerinin altında olsun. Yukarı raflarda daha şık duruyor diye yukarı koymayın. Ben evdeki halıların altını ozalit kapladım. Çocuklarım istedikleri gibi istedikleri zaman resim yapsınlar diye. Evdeki her şeyle oyuncak yapılabilir. Çocukların oyuncağa değil, oyun oynamaya ve size ihtiyaçları var” dedi.


Kendi çocuklarıyla oynadıkları oyunları, aktiviteleri de katılımcılarla paylaşan Çarkacı, Küçükçekmeceli ebeveynlere de ne tür oyunlar oynayabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulundu.“Kaç yaşında olursak olalım annemize muhtacız”


Söyleşiye katılan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz tüm annelerin gününü kutlayarak, “Güzel insanlar yetiştiren tüm annelerimize teşekkür ederim. Biz 7 kardeşiz. 5 tane ablam var. Bayramlarda annemin evinde toplandığımızda bütün damatlar, gelinler, torunlar evimiz bayram yerine dönüyor. Böyle bir günde anneme dedim ki, ne kadar mutlusun değil mi? Çünkü 7 tane çocuğun burada damatların, torunların, gelinlerin yanı başında. Allah’tan başka ne istersin ki dedim. Annem 87 yaşında. Keşke annem de yanımda olsaydı dedi. O, yüzden kaç yaşında olursak olalım hep çocuğuz ve annemizi özlüyoruz. Bu vesileyle ölen annelerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onları da birer Fatiha ile analım” diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

İSTANBUL HAVA DURUMU
27
°
C
Çok Bulutlu
 • Pazartesi
  Çok Bulutlu
  27°C
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
Reklamı Geç