İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Suriyelilerin kaçak yollara satmaya çalıştığı kuşlar özgürlüğüne kavuştu

Suriyeli mültecilerin kaçak yollarla yakalayıp satmaya çalıştığı toplam 700 adet saka ve florya kuşu gerçekleştirilen başarılı operasyonla kurtarılarak özgürlüğe bırakıldı.


Doğa Koruma ve Milli Parklar İstanbul Şube Müdürlüğü Koruma Kontrol Şefliği ekipleri bu kez yaptığı başarılı operasyonlarda toplam 700 adet saka ve florya kuşunu, kaçak yollarla yakalayıp satan Suriyelilerin elinden kurtararak doğaya geri bıraktı. Dönem itibariyle saka gibi ötücü kuşların toplu yaşamaya başlamasını fırsat bilen kaçakçılar kurdukları tuzaklarla toplu sürüleri ellerine geçiriyorlar. Bu anlamda denetim ve kontrollerini sıklaştıran Koruma Kontrol Şefliği ekipleri, geçtiğimiz günlerde boş bir arsada kurulmuş bir düzenekle çok sayıda kuşun kurtarılmasını sağladı. Tuzağı görünce bölgeyi takibe alan ekipler tuzağı kuran kişileri beklemeye başladı. Pusuya yatan ekipler kısa süre içinde Suriyeli bir gencin Saka ve Florya kuşları için düzeneği kurduğunu fark etti ve harekete geçti. Yapılan operasyonda ise 200'den fazla saka şahsın evinde yapılan aramayla birlikte ele geçilirdi. Ele geçirilen tüm kuşlar milli park görevlilerince doğaya geri salındı.


Ekipler aramalarını internet üzerinde de sürdürüyor


İstanbul Koruma Kontrol Şefliği ekipleri gelen ihbarlar ve yaptıkları tarama faaliyetleri çerçevesinde internet üzerinden de saka avcılarına göz açtırmıyor. Son olarak gelen ihbarlardan yola çıkarak alıcı rolüyle harekete geçen ekipler, bu kez bir başka Suriyeli mültecilerin elinden 500 adet saka ve florya kuşu ele geçirmeyi başardı. Yapılan operasyon sonucu kaçak yollarla yakalanıp satılmak üzere olan kuşlara el konulurken mülteci statüsünde olduğu için vatandaşlara resmi bir cezai işlemin uygulanamadığı öğrenildi. Normal şartlarda idari işlem yapıldığında yabancı kişilere konsolosluk yolu ile tahsil edilmesine karşın söz konusu kaçak toplayıcıların sığınmacı olmalarından dolayı idari yaptırım uygulanamıyor.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.