İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

“TANAP'ın erken bitmesi doğalgaz fiyatlarını düşürebilir”

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof.

Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın “TANAP planlanandan erken bitebilir” açıklamasının ardından yaptığı değerlendirmede projenin erken bitmesinin, Türkiye'de doğalgaz fiyatlarında ucuzlamayı da beraberinde getirebileceğini vurguladı.


Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın “TANAP planlanandan erken bitebilir” açıklamasının ardından değerlendirmede bulundu. Kumbaroğlu, projenin erken bitmesinin, Türkiye'de doğalgaz fiyatlarında ucuzlamayı da beraberinde getirebileceğini belirtti. Kumbaroğlu, TANAP projesinde Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme kısmının önemli bir kilometre taşı olduğuna dikkati çekti.


“Azeri gazı diğer kaynaklara göre daha ucuz”


Bakan Albayrak'ın açıklamalarının son derece önemli ve memnuniyet verici olduğunu dile getiren Kumbaroğlu, “Azeri gazı diğer kaynaklara göre daha ucuz olduğundan TANAP'ın bitmesiyle Türkiye'de doğalgaz fiyatlarında ucuzlama görülebilir” ifadesini kullandı.


“Türk Akım için örnek olabilir”


TANAP gibi dev bir projenin beklenenden önce tamamlanmasının Türkiye'nin içinde bulunduğu diğer önemli projeler için de örnek olabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti: “TANAP'ın erken tamamlanması Türk Akım için de örnek teşkil edeceği gibi başta Doğu Akdeniz olmak üzere bundan sonraki projeler için de cesaret verici. Türkiye, 21. yüzyıla damga vurduğu mega projeleri ile Avrasya'nın parlayan yıldızı. Umarım gelecek dönemlerde karar vericiler atacakları adımlarla bu yükselişimizi daha da taçlandırır ve ülkemiz enerji açısından çok önemli olan konumunu sağlamlaştırır.”

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.