“TANAP’ın erken bitmesi doğalgaz fiyatlarını düşürebilir”

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof.

“TANAP’ın erken bitmesi doğalgaz fiyatlarını düşürebilir”

06 Ekim 2017 15:32

Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “TANAP planlanandan erken bitebilir” açıklamasının ardından yaptığı değerlendirmede projenin erken bitmesinin, Türkiye’de doğalgaz fiyatlarında ucuzlamayı da beraberinde getirebileceğini vurguladı.


Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “TANAP planlanandan erken bitebilir” açıklamasının ardından değerlendirmede bulundu. Kumbaroğlu, projenin erken bitmesinin, Türkiye’de doğalgaz fiyatlarında ucuzlamayı da beraberinde getirebileceğini belirtti. Kumbaroğlu, TANAP projesinde Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme kısmının önemli bir kilometre taşı olduğuna dikkati çekti.


“Azeri gazı diğer kaynaklara göre daha ucuz”


Bakan Albayrak’ın açıklamalarının son derece önemli ve memnuniyet verici olduğunu dile getiren Kumbaroğlu, “Azeri gazı diğer kaynaklara göre daha ucuz olduğundan TANAP’ın bitmesiyle Türkiye’de doğalgaz fiyatlarında ucuzlama görülebilir” ifadesini kullandı.


“Türk Akım için örnek olabilir”


TANAP gibi dev bir projenin beklenenden önce tamamlanmasının Türkiye’nin içinde bulunduğu diğer önemli projeler için de örnek olabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti: “TANAP’ın erken tamamlanması Türk Akım için de örnek teşkil edeceği gibi başta Doğu Akdeniz olmak üzere bundan sonraki projeler için de cesaret verici. Türkiye, 21. yüzyıla damga vurduğu mega projeleri ile Avrasya’nın parlayan yıldızı. Umarım gelecek dönemlerde karar vericiler atacakları adımlarla bu yükselişimizi daha da taçlandırır ve ülkemiz enerji açısından çok önemli olan konumunu sağlamlaştırır.”
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

İSTANBUL HAVA DURUMU
30
°
C
Çok Bulutlu
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  30°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  32°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  32°C
 • Cumartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
Reklamı Geç