20 kursta 460 girişimci yetişti, 50 iş yeri açıldı

Torbalı, TTO ve KOSGEB ortaklığı ile açılan kurslarda rekoru kimseye bırakmıyor. Açılan 20 kursta 460 kişi ‘uygulamalı girişimcilik’ belgesi alırken…

20 kursta 460 girişimci yetişti, 50 iş yeri açıldı

19 Ekim 2016 09:32

Torbalı, TTO ve KOSGEB ortaklığı ile açılan kurslarda rekoru kimseye bırakmıyor. Açılan 20 kursta 460 kişi ‘uygulamalı girişimcilik’ belgesi alırken 50 girişimci kendi iş yerini açtı. 21. kursun ilk dersini veren TTO Başkanı Olgun “Bugünün büyük holdinglerinin dünün mütevazi birer girişimcisi olduğunu unutmayalım” dedi.
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Torbalı Ticaret Odası işbirliği ile 2010 yılında ilçeye bir temsilcilik açtı. KOSGEB temsilciliği yeni işletmeler kurulması için girişimcilere eğitim ve destek veriyor. Bugüne kadar Torbalı Ticaret Odası 20 girişimcilik kursu açtı. Bu kurslarda 460 kişi eğitim alırken, 50 girişimci işletme açarak KOSGEB’ten hibe ve kredi desteği aldı.2016 yılına kadar işletme kuranlara KOSGEB 30 bin TL hibe verirken Haziran ayından itibaren verilen hibe desteği 50 Bin TL’ye çıktı. KOSGEB ayrıca kurulan işletmelere 2 sene geri ödemesiz ve faizsiz 100 bin TL kredi imkanı da sunuyor. Kendi işini kurmak isteyen Torbalılılar,Ticaret Odası’nda açılan eğitimlere ağırlık vermeye başladı. 6 yıllık süreçte toplamda 19 kurs açılırken gelen yoğun talep nedeniyle 2016 yılının ilk 8 ayında 6 kurs açıldı. Torbalı Kaymakamlığı ve İŞKUR’un da dahil olduğu yeni kurslar açılmaya devam ediyor. 21. Kursun startını dön veren TTO’nun Başkanı Abdulvahap Olgun yeni girişimcilere ilk dersi verdi.
Yeni işyerleri açılıyor
Torbalı Ticaret Odası ve KOSGEB ortaklığında Torbalı’da bugüne kadar güzellik salonu, mobilya imalathanesi, oto yıkama, halı yıkama başta olmak üzere çeşitli sektörlerden işyeri açıldı. KOSGEB destekli iş yeri açmak isteyenler 32 saat süren eğitimi tamamladıktan sonra makine-teçhizat, oto tamir, mobilya imalat, yemek sektörü, kafe, kahvaltı salonu, güzellik merkezi gibi farklı sektörlerde işyeri açabiliyorlar. Verilen eğitimlerde işyeri kurulurken yapılması gerekenler, finansal-mali analizler, Pazar araştırması, iş planı hazırlama gibi konularda bilgi veriliyor. Alınan eğitimden sonra kurulan firmalar gerekli şartları yerine getirip KOSGEB Güney Hizmet Müdürlüğü tarafından yapılan denetimde onay almaları halinde 50 Bin TL hibe, 100 Bin TL kredi desteğinden yararlanabiliyor. Torbalı Ticaret Odası girişimcilere oda kaydı, iş yeri açılışı, malzeme ve resmi kurumlar ile olan işlemlerde yardımcı olmaya devam ediyor.
İlk ders Başkan’dan
15 günde 60 girişimci daha belge almaya hak kazanacak. Dilek Selçuk tarafından verilecek eğitimde KOSGEB Torbalı Temsilcisi Sultan Mert girişimciler belgelerini aldıktan sonra danışmanlık hizmeti verecek. Yeni girişimcilere ilk dersi veren TTO Başkanı Başkanı Olgun,“Ticaret Odası olarak girişimcilere kurs açıp danışmanlık desteği veriyoruz. Bugüne kadar 460 girişimcinin uygulamalı girişimcilik eğitimi alması sağlandı. Yaklaşık 50 girişimci kendi işyerini kurma imkanı yakaladı. Biz sizlere müteşebbis olmayı, hayallerinizi gerçekleştirmek için devletin sağladığı imkanı değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Bugünün büyük holdingleri geçmişin mütevazi girişimcileriydi. Onlarda hayal kurarak, olumsuzluklarla mücadele ederek bugünlere geldiler. Kişisel olarak beyninde olumlu düşünceler oluşturmayı başaran fertler girişimci ruh ile alanlarında bir numara olmayı başarabilirler” diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

İZMİR HAVA DURUMU
20
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  20°C
 • Perşembe
  Hafis Sağnak Yağışlı
  18°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  18°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  18°C
İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
 • 1 RECEB 1438
 • 29 Mart 2017
 • Çarşamba
 • İmsak :05:15
 • Güneş :06:54
 • Öğle :13:27
 • İkindi :17:00
 • Akşam :19:39
 • Yatsı :21:07
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.