İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Babasını öldüren kuzenini öldürmüştü

İzmir’in Balçova ilçesinde, 2004 yılında babasını öldüren halasının oğlu Yaşar Keskin’i, 2014 yılında öldüren Musa Özdemir’e yargılandığı davada önce müebbet cezası verilirken, indirimlerle ceza 10 yıla düştü.

İzmir'in Balçova ilçesinde, 2004 yılında babasını öldüren halasının oğlu Yaşar Keskin'i, 2014 yılında öldüren Musa Özdemir'e yargılandığı davada önce müebbet cezası verilirken, indirimlerle ceza 10 yıla düştü.


Balçova ilçesi Kokarpınar mevkisinde yaşayan ve çobanlık yapan Yaşar Keskin (40), 2004 yılında tartıştığı dayısı Veli Behçet Özdemir'i av tüfeğiyle vurup öldürdü. Cinayetin ardından tutuklanıp, mahkum olan ve 6,5 yıl hapis yatan Keskin, tahliye olduktan sonra Manisa'ya yerleşti. Burada, 3 buçuk yıl yaşamını sürdüren Yaşar Keskin, dayısını öldürdüğü yerde keçi sürüsü bulunan Yaşar Çetin'in daveti üzerine, olaydan 20 gün önce çobanlık yapmak için tekrar Kokarpınar mevkisine geldi. Babalarının katil zanlısını karşılarında gören Musa Özdemir (26) ile ağabeyi Kadir Özdemir (29), iddiaya göre, hala çocukları olan Yaşar Keskin'den bölgeyi terk etmesini istedi. Keskin ise kalıp çobanlık yapmayı tercih etti. 12 Şubat 2014 günü, Kokarpınar mevkisindeki ormanlık alanda karşılaşan Keskin ile öldürdüğü dayısının çocukları arasında tartışma çıktı. Kısa sürede kavgaya dönen tartışmada Musa Özdemir av tüfeğiyle Keskin'e ateş etti. Kaçmaya çalışan Keskin, eğimli arazide yuvarlanıp düştü. Olayın ardından Musa Özdemir ile ağabeyi Kadir Özdemir sağlık, polis ve jandarma ekiplerini aradı. İhbar üzerine gelen sağlık görevlileri Yaşar Keskin'in olay yerinde can verdiğini belirledi. İki kardeş, polisteki işlemlerinin ardından jandarmaya teslim edildi. Musa Özdemir tutuklanırken, olayı soruşturan cumhuriyet savcısı sanık Özdemir hakkında ‘Kasten adam öldürmek' suçundan müebbet hapis cezası ile dava açtı.Müebbetten 10 yıl cezaya düştü


İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına sanık Musa Özdemir tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS (Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi) ile katılırken, mahkeme salonunda sanık avukatı hazırda bulundu. Sanık avukatı, sanığın babasını öldüren maktul Yaşar Keskin'in silah doğrultması sonrası meşru müdafaa sonucu öldürme olayını gerçekleştirdiğini belirterek cezada indirim talep ederken, eğer meşru müdafaa kabul edilmeze sanığa ağır tahrik indirimi uygulanmasını talep etti. Mahkeme heyeti kısa bir aradan sonra sanığa müebbet hapis cezası verildiğini, sanığın cinayeti meşru müdafaa çerçevesinde gerçekleştirmediğini ancak olayı ağır tahrik altında işlendiği için cezasının 12 yıla düşürüldüğünü belirtti. Sanığın mahkemedeki iyi hali ve mahkeme heyetinin takdir indirimi ile cezanın 10 yıla düşürüldüğü açıklanıp dava bitirildi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.