Eğitim arttıkça engellilere yönelik duyarlılık da artıyor

Son yıllarda engellilik konusunda toplumsal farkındalığın arttırılmasına yönelik çeşitli girişimler bulunulsa da halen engelli bireylerin toplumla…

Eğitim arttıkça engellilere yönelik duyarlılık da artıyor

02 Aralık 2016 10:22

Son yıllarda engellilik konusunda toplumsal farkındalığın arttırılmasına yönelik çeşitli girişimler bulunulsa da halen engelli bireylerin toplumla bütünleştirilmesi karşısında pek çok sorun yaşanıyor. Üniversite öğrencilerinin engelli bireylere yönelik tutumlarını ve insanların davranışlarını etkileyen sosyal beğenirlik düzeylerini araştıran Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huriye Toker, “Üniversite öğrencilerinin engellilere yönelik tutumlarının büyük oranda olumlu yönde olduğunu tespit ettik” dedi.
Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huriye Toker, 3 Aralık Dünya Engelli Günü öncesi üniversite öğrencilerinin engelli bireylere yönelik tutumlarını araştırdı. İnsanların davranışlarını etkileyen sosyal beğenirlik düzeylerini de araştıran Huriye Toker, vakıf ve devlet üniversitelerinde öğrenim gören 190 öğrenciyle görüştü. İstanbul 1. Engelli Araştırmaları Kongresine kabul edilen ve üçüncülük ödülü alan araştırma hakkında bilgi veren Doç. Dr. Huriye Toker, "Yaş ortalaması 22 olan katılımcıların yüzde 50,5’i erkek, yüzde 49,5’i kadın; yüzde 58,9’u devlet, yüzde 41,1’i ise vakıf üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerden oluştu. Vakıf üniversitesi öğrencilerinin sosyal beğenirlik puan ortalamaları devlet üniversitesindekilere göre daha yüksek olup; kadınların engellilere yönelik olumlu tutumları yani duygusal tepkileri ve düşünceleri erkeklere oranla daha yüksek çıktı. Ancak üniversite öğrencilerinin genel olarak engellilere yönelik tutumları olumlu yönde çıksa da engelli bireylerle evlilik, engelli bireylerden korkma, kaçınma veya onlar için üzülme ile ilintili olan engellilere yönelik duyarlılık alt boyutunun sosyal beğenirlikle ilişkili olduğunu tespit ettik. Yani kişilerin objektif yanıt vermek yerine engellilik konusunda toplumun onlardan istediği ya da beklendiği şekilde yanıt verdiklerini saptadık" dedi.
Ön yargılı veya olumsuz tutumların engelli bireylerin ayrımcılığa maruz kalmalarına ve dışlanmalarına yol açtığını belirten Doç. Dr. Huriye Toker, “Türkiye 2011 Nüfus ve Konut Araştırması sonuçlarına göre ülkemizdeki engelli kişi sayısı 4 milyon 882 bindir; ancak engelli bireylerin kayıt altına alınmasında karşılaşılan sorunlar sebebiyle bu sayı daha da yüksek olabilir. Engelli bireylerin dışlanmasına yol açan olumsuz tutumların tespiti ve incelenmesi, ne gibi müdahalelerin geliştirilmesi gerektiğini anlamamıza yardımcı olacaktır. Böylece toplumla bütünleşmeleri için daha sağlam bir zemin hazırlayabiliriz” şeklinde konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

İZMİR HAVA DURUMU
20
°
C
Hafis Sağnak Yağışlı
 • Perşembe
  Hafis Sağnak Yağışlı
  20°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  19°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  19°C
 • Pazar
  Az Bulutlu
  19°C
İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
 • 1 RECEB 1438
 • 29 Mart 2017
 • Çarşamba
 • İmsak :05:15
 • Güneş :06:54
 • Öğle :13:27
 • İkindi :17:00
 • Akşam :19:39
 • Yatsı :21:07
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.