Göz sağlığı açısından ’sınıfta oturma düzeni değişmeli’ önerisi

Op. Dr. Hayati Türker, ilkokul öğretmenlerinin öğrencilerin sınıftaki yerlerini sık sık değiştirerek görsel ve işitsel eksikliklerinin farkına…

Göz sağlığı açısından ’sınıfta oturma düzeni değişmeli’ önerisi

02 Aralık 2016 12:20

Op. Dr. Hayati Türker, ilkokul öğretmenlerinin öğrencilerin sınıftaki yerlerini sık sık değiştirerek görsel ve işitsel eksikliklerinin farkına varmalarını sağlayabileceğini ifade etti.
Op. Dr. Hayati Türker, sınıf içerisinde çocukların sık sık yerlerinin değiştirilmesinin, görsel ve işitsel sorunlarının ortaya çıkması için önemli olduğunu dile getirdi. Türker, aynı zamanda bu uygulamanın çocukların sosyal hayatına da katkı sağladığını dile getirerek, “Öğretmenlerin çocukların sınıfta sık sık yerini değiştirmesi, çocuklarda göz problemlerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Sağlık açısından iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Bu uygulamanın yaygınlaştırılmasından yanayım” dedi.
Arkaya geçme fırsatını bulamayan çocukların, görme ve işitme yetisindeki sorunun farkına varamayacağını açıklayan Dr. Türker, ailelerin çocuklarının sürekli ön sıralara oturtulması için ısrarcı olmamaları gerektiğini ifade etti.
Göz tembelliği sorununa da değinen İzmir’deki Net Göz Dal Merkezi’nde görev yapan Op. Dr. Hayati Türker, çocuklarda göz tembelliği tespiti için 7-8 yaşın geç bir dönem olduğunu açıkladı. Çocukların, görme sıkıntısını ifade edemeyebildiğini ve en geç 5 yaşındayken göz muayenesi olmaları gerektiğini dile getiren Türker, “Çocuklar, göz tembelliği yaşadığını fark edemez. Çünkü her zaman bir gözü tembeldir. En geç 5 yaşına kadar, bu hastalık varsa tespit ve tedavi etmek gerektiğini düşünüyoruz. Çocukların 5 yaşından önce göz muayenesi olmalarını önemsiyoruz. Gözde kayma olduğunda aileler erkenden doktora getiriyorlar. Fakat kayma olsun ya da olmasın, 5 yaşındayken çocukların mutlaka muayene olması gerekir” diye konuştu.
Op. Dr. Hayati Türker, aşı takvimleri gibi göz muayene takvimlerinin de oluşturulması gerektiğini kaydederek, "Anne ve babalar için çocuklarına 5 yaşına geldiklerinde göz muayenesi yaptırma şartı konmasını istiyoruz. Bu sayede, basit bir muayene ile çocuğun 70 yılını kurtarmış olacağız. Çocuk mimar olduğunda göz tembelliği yüzünden işinde zorlanabilir, 3 boyutlu film seyredemeyebilir veya profesyonel araç kullanamayabilir. Erken göz muayenesi, çocukların gelecekleri için önemlidir" şeklinde konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

İZMİR HAVA DURUMU
18
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  18°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  21°C
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  21°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  18°C
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.