Prof. Dr. Yılmaz’dan organ bağışı çağrısı

Prof.

Prof. Dr. Yılmaz’dan organ bağışı çağrısı

08 Kasım 2017 13:43

Dr. Safiye Yılmaz, Sağlık Bakanlığı ve özel sektörün düşük olan organ bağış sayısını artırmak için çalışmalar yaptığına dikkat çekerek, “Herkes bir gün benim veya yakınımın da ihtiyacı olabilir bilinciyle organ bağışına destek vermeli” dedi.


Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen ve tüm yurtta çeşitli faaliyetlerin gerçekleştiği Organ Bağışı ve Nakli Haftası kapsamında, Özel Ata Sağlık Hastanesinde stant açıldı. Stantta, hastalara, yakınlarına organ bağışının önemi anlatıldı. Kornea nakli konusunda önemli çalışmalarda bulunan hastanenin yönetim kurulu başkanı ve Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Safiye Yılmaz, organ bağışının çok önemli bir vazife olduğunu söyledi. Türkiye’de organ bağışının artırılması için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, özel sağlık sektörünün de çaba gösterdiğini anlatan Dr. Yılmaz, “Tüm çabalara rağmen organ bağış oranlarımız istenilen seviyede değil. Organ bağışını artırarak, bir umutla hayat bekleyen hastalara şifa olabiliriz. Tüm kesimleri bu konuda duyarlı olmaya, herkesi de organ bağışında bulunmaya davet ediyorum” dedi.


İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 10 yıl boyunca kornea nakli için yoğun bir çalışma süreci geçirdiklerini anlatan Dr. Yılmaz, “Hastanede yılda 200-500 arasında kadar kornea nakli gerçekleştiriyorduk. Daha sonra kornea nakli işi göz bankalarına devredildi. Ege Üniversitesi, Bozyaka ve Dokuz Eylül göz bankaları faaliyet gösteriyor. Şu an Ata Sağlık olarak hem kornea nakli hem de organ bağışı konularında çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

İZMİR HAVA DURUMU
36
°
C
Sıcak
 • Salı
  Sıcak
  36°C
 • Çarşamba
  Sıcak
  33°C
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  33°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  33°C
Reklamı Geç