İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Türk gıda ihracatçıları Japon pazarına Foodex Fuarı ile girecek

Gıda tüketiminde kaliteden ödün vermeyen, yıllık 80 milyar doların üzerinde gıda ithalatı yapan Japonya’da düzenlenen Foodex Japan 2018 43.

Gıda tüketiminde kaliteden ödün vermeyen, yıllık 80 milyar doların üzerinde gıda ithalatı yapan Japonya'da düzenlenen Foodex Japan 2018 43. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı, Türk gıda ihracatçıları için Japonya ve Uzak Doğu pazarına ulaşmak için altın fırsatlar sunuyor.


Uzak Doğu pazarına girmek isteyen, ya da konumunu güçlendirmek isteyen Türk gıda ihracatçıları, Ekonomi Bakanlığının, Japonya'yı hedef pazar olarak belirlemesi nedeniyle Foodex Japan 2018 43. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarına katılmaları halinde, fuar katılım masrafları yüzde 70'e varan oranlarda destekten yararlanabilecek. Foodex Japan Fuarı, gıda ihtiyacının sadece yüzde 40'ını kendisi karşılayabilen ve bu nedenle yılda yaklaşık 80 milyar dolar tutarında gıda ithalatı yapan 128 milyon nüfuslu Japonya'da düzenlenmekle birlikte, bölge ülkeleri gıda pazarına da hitap eden bir özellik taşıdığını ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Foodex Japan Fuarına, 2017 yılında 77 ülke ve bölgeden toplam 3 bin 282 firma ve yaklaşık 82 bin ziyaretçinin katıldığını belirterek, Türk gıda ihracatçılarını Japonya ve Uzak Doğu pazarında konumlarını güçlendirmek için Foodex Japan Fuarına katılmaya davet etti."Türklere karşı müthiş sevgileri var"


Türkiye'den 2017 yılının ocak-ekim döneminde Japonya'ya yaklaşık 110 milyon dolarlık gıda ürünleri ihracatı yapıldığını anlatan Ünlütürk, "Yıllık 80 milyar dolarlık gıda ithalatı yapan Japonya, tarım ve gıda ürün ihtiyaçlarının büyük bir kısmını ithalatla karşılıyor. Türklere karşı müthiş sevgileri var. Sizden bir kez mal aldıkları zaman sizi unutmazlar. Herkes bu ülkeye mal satmak istiyor. Tek şartları var, o da kalite” diye konuştu.


Türkiye'nin ihracatta yıldız sektörlerinden kanatlı sektörünün, kısa süre önce Japonya'ya ihracat vizesi aldığını hatırlatan EİB Koordinatör Başkanı Ünlütürk, sözlerini şöyle tamamladı:


"Asya-Pasifik pazarının en büyük gıda fuarı Foodex, yıllık 3 milyar dolarlık kanatlı ürün ithalatı yapan Japonya pazarına Türk kanatlı sektörünün ihracata başlaması için yeni fırsatlara gebe. Kanatlı sektörümüzün bu fırsatı kaçırmayacağına inanıyoruz. Kanatlı sektörümüzün ihracatında Irak hakim pazar konumunda. Japonya ve diğer ülkelere ihracatlarını arttırarak muhtemel riskleri de ortadan kaldırmış olacaklar."


Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin uzun tarihi geçmişe sahip olduğunu ve Japonların Türklere karşı büyük sempati duyduğunu ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu ise Japon halkının zeytinyağı, kuru meyve, baharatlar gibi sağlıklı ürün tüketimine yönelmesinin Türk gıda ihracatçıları için bir şans olduğunu, Japonların satın alacakların ürünlerin bir hikayesinin olmasına çok ilgi duyduklarını belirtti. Tarkçıoğlu, Türkiye'nin ihraç ürünlerinin hikayesinin Japonların ilgisini çektiğini bu durumun Türk ihracatçıları için bir şans olduğunu ifade ederek, Foodex Fuarı dışında Japonya'ya yönelik Türk gıda ürünlerinin tanıtılmasına yönelik Turquality Projesi yürüttüklerini hatırlatan Tarakçıoğlu, “Foodex Fuarı ve Turquality Projesi sayesinde Japonya'ya olan gıda ihracatında ilerleyen süreçte büyük artışlar bekliyoruz” şeklinde konuştu.Foodex'te hangi ürünler olacak?


EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Tarakçıoğlu, deniz ürünleri, domates salçası ve konserveleri, turşular, makarna çeşitleri, kuru meyveler (kuru kayısı, çekirdeksiz kuru üzüm, antep fıstığı, kuru incir), fındık, zeytin ve zeytinyağı, un ve unlu mamuller, bitki çayları ve şifalı bitkiler ile baharatlar, şekerlemeler, süt ürünleri, şarküteri ürünleri (et ve et ürünleri hariç), diyet ürünleri gibi ürün üretimi yapan ihracatçıları fuara katılabileceğini bildirdi. Tarakçıoğlu ayrıca, yumurta, kanatlı eti ve ürünleri, dondurulmuş gıdalar, meyve ve sebzeler, gıda katkı maddeleri, organik gıdalar, hazır çorbalar, çeşniler, bira, brendi, likör, sert alkollü içecekler, viski, şarap, meyve suyu, maden suyu, diğer alkollü ve alkolsüz içecekler vb. gıda ve işlenmiş tarım ürünleri sektöründe uluslararası standartlara uygun ürün üretimi yapan ihracatçıların Foodex Japan 2018 43.Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarına katılabileceği söyledi.Japonya'ya 2017 yılında neler sattık?


Türkiye, 2017 yılının ocak-ekim döneminde Japonya'ya 108 milyon 918 bin dolarlık gıda ürünleri ihracatı gerçekleştirirken, bu ihracatın 35 milyon 57 bin dolarlık dilimini Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri yaptı. Türkiye'nin Japonya'ya gıda ürünleri ihracatında ilk sırayı; 46 milyon 635 bin dolarlık tutarla hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri alırken, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü 23 milyon 101 bin dolarlık ihracatla ikinci sırada yer aldı. Meyve sebze mamulleri sektörü Japonya'ya 14 milyon 602 bin dolarlık ihracat yaparken, kuru meyve sektörü 10 milyon 331 bin dolarlık dövizi ülkemize kazandırdı.


2017 yılının geride kalan döneminde Japonya'ya fındık ihracatımız 6 milyon 432 bin dolar olurken, zeytinyağı ihracatımız ise; 3 milyon 972 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Japonya'ya odun dışı orman ürünleri ihracatından 1 milyon 926 bin dolar gelir elde edildi.


Türkiye Milli Katılım Organizasyonu, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin onaylarıyla, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilecek olan Foodex Japan 2018 43. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarına katılmak isteyen gıda ihracatçısı firmaların, 1 Aralık 2017 Cuma günü saat 17:30'a kadar Ege İhracatçı Birlikleri ile 0 232 488 61 07 numaralı telefon ya da gozde.sidal@eib.org.tr e-posta adresi aracılığıyla temasa geçilebileceği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.