İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Uzmanlardan hamilelikte saç bakımı uyarıları

Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Yasemin Gülgör, hamilelikte saç bakımının önemine değinerek, anne adaylarına bitkisel yağlar ile saç bakımı uygulamaları önerisinde bulundu.


Hamileliğin metabolizmayı tamamen değiştirdiğini belirten Gülgör, saç yapısının da değiştiğini söyledi. Özel Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Gülgör, hamilelikte anne adaylarının bir çoğunun cildinin kafemsi ve pürüzsüz bir görünüme kavuştuğunu belirterek, “Hamilelikte saç dökülmesi olmaz. Tam tersine saçlar gürleşir ve daha sağlıklı uzar. Bu durumlar nedeniyle anne adayları çevrelerinden, ‘Hamilelik seni güzelleştirdi' gibi yorumlar alır. Fakat nadiren de olsa hamilelik sırasında sağlıklı beslenme ve özellikle demir eksikliğinde saçlarda dökülme görülebilir. Doğumdan sonra saçlar yaklaşık 3 ila 4 ay sonra hormonların değişimlerinden dolayı dökülme başlar. Eğer bir sıkıntı veya sorun yoksa bu dökülen saçlar 1 yıla kadar yeniden çıkar. Aksi bir durumda muhakkak bir uzmana danışılması ve yardım talep edilmelidir” dedi.Bakım ürünlerinin içeriğine dikkat


Hamilelikte saç bakımının çok önemli olduğunun altını çizen Gülgör, “Sağlıklı besinlere yönelmek, kullandığımız bakım ürünlerine ve içeriklerine dikkat etmek gerekir. Saç bakımlarında kimyasal ürünlerden uzak durmak çok önemlidir. Saç bakımında bitkisel yağlar kullanılabilir. İçerisindeki besleyici maddeler, hamilelik sürecince tercih edilebilir. Badem yağı, ceviz yağı, susam yağı kullanılabilir. Anne adaylarının düzenli doktor kontrollerini yaptırmaları, sağlıklı beslenmeleri ayrıca doktorlarının uygun görmesi halinde vitamin kullanmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.