Tarım ürünleri ve teknoloji makineler bu fuarda buluştu

Kahramanmaraş Valiliği ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 3.

Tarım ürünleri ve teknoloji makineler bu fuarda buluştu

28 Eylül 2017 13:25

’sü organize edilen Tarım Fuarı törenle yapıldı.


KAFUM Fuar Merkezi’nde gerçekleşen fuara yaklaşık 20 ilden 150 firma katıldı. Fuarın 3 gün boyunca devam edeceği belirtilirken, açılışa protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi.


Programda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, tarım için önemli olan şeyin doğal kaynaklar olduğunu vurgulayarak tarım topraklarının mutlaka korumak gerektiğini kaydetti. Pakdil şunları söyledi:


“İnsanoğlu yaratıldıktan bu tarafa değişmeyen bir yönü var, insanın pek çok huyu, davranışlar değişiyor, yaşadığı mekanlar değişiyor, giyim kuşamları değişiyor ama günde 3 defa beslenmek değişmiyor. Bunu sağlamanın yolu tarım, gıdayı tarımdan temin ediyoruz. Tabi tarımın yapılabilmesi için doğal kaynağa ihtiyacımız var. Nedir bu? Toprak, su, güneş, iklim ve çevre, bunların mutlaka ve mutlaka korunması gerekiyor. Örneğin sanayi de ihtiyaç vardır arazi kullanılacak, meskenler için büyükşehirler büyüyor buna da ihtiyacımız var ama tarımı da, toprakları da mutlaka korumamız durumundayız. Çünkü, bu araziler olmadığı takdirde yaptığımız sanayinin ya da meskenlerin bize bir faydası yok.”


İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu da Kahramanmaraş’ın Türkiye’nin önde gelen tarım illerinden olduğunu söyledi. Emiralioğlu, “Bildiğiniz üzere Kahramanmaraş, ülkemizin önemli tarım potansiyeli olan illerinden bir tanesi. Özellikle geçim bölgesi olması itibariyle ilçelerinde çok farklı iklim özellikleri var. Bu da bize çok avantaj olarak geri dönüyor ve bölgemizde, ülkemiz coğrafyasında hemen hemen bütün ürünler ekonomik olarak yetişme imkanına sahip. Bunu da bölgemiz çiftçileri, çok iyi bu fırsatı değerlendiriyorlar. Ve ilimiz içerisinde birçok ürün ülkemizde ön saflarda üretim sıralamasında yerini alıyor. Bu ilimiz açısında çok önemli bir avantaj” diye konuştu.


Fuarda illerin yöresel lezzetleri ile birlikte tarım ve iş makinesi ekipmanları da yer aldı. Kahramanmaraş’ta bazı kamu kurum ve kuruluşları da yörelere özgü kültürel ve tarımsal faaliyetler hakkında ziyaretçilere bilgi veriyor.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU
14
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  14°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  10°C
 • Pazar
  Yağmurlu
  10°C
 • Pazartesi
  Yağmurlu
  12°C
Reklamı Geç