İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Vali Çeber, mesajında, toplumsal yapının ve aile bütünlüğünün sağlanmasında, başarılı ve mutlu nesillerin yetiştirilmesinde şüphesiz ki en önemli payın kadınlara ait olduğunu söyledi.


Kadına toplumsal hayat içerisinde verilen önemin, gelişmiş toplumların özelliklerinden biri olarak kadınların hayatın her alanında katılımcı, üretken ve eşit haklara sahip bireyler olmasının modernizmin gereği olduğunu aktaran Çeber, "Bugünün Türkiye'sinde kadınlarımız; eğitimden, sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına kadar her alanda üstlendiği sorumlulukla Türk milletinin geleceğe güvenle bakmasının teminatıdır. Ülkemizin gelişmesinde büyük emekleri bulunan daima özverinin ve sevginin kaynağı olan kadınlarımız, toplumsal ve ekonomik yaşamdaki gelişmelerin en temel parçasıdır. Bizler 'cennet anaların ayakları altındadır.' anlayışındaki bir medeniyetin, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı reddeden, kadını her zaman ve her zeminde baş tacı eden, onlara büyük değer veren bir geleneğin temsilcileriyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda her zaman yanımızda olan, eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, ailenin ve toplumun temel taşı kadınlarımızın, annelerimizin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim." dedi.


Karabük Belediye Başkanı Vergili de kadınların, Türk kültüründe hem toplumun hem ailenin temeli olduğunu ifade ederek, “ Bir anne, bir eş, bir evlat olarak kadının, toplumu dönüştüren ve istikamet verendir. Kadınlarımızın iyi şartlara kavuşması demek, toplumun çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşması anlamına gelmektedir. Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında kadınlarımızın önemli bir yeri vardır. Yeri gelmiş cephede savaşmış, yeri gelmiş cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır. Unutulmamalıdır ki, İstiklal Savaşının Nene Hatun'u ve Halime Çavuş'u bizim kadınlarımızdır.


Bizim inancımıza göre kadın kutsal bir varlıktır. Peygamber Efendimiz; 'Cennet anaların ayağının altındadır buyurmuştur.' Ayrıca Allah kadına ayrı bir misyon da vermiştir, annelik.


Kadınlar için önemli olan bu günün yılın bir günüyle sınırlı kalmaması dileği ile yürekleri sevgi dolu, güçlü omuzlarında Türkiye'yi yükseltecek başta şehit ve gazi anneleri ve eşleri olmak üzere, ülkemizdeki bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlar, sağlıklı, huzurlu ve başarılı günler dilerim."


AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ise, yurduna Anadolu diyerek, kadınlara bakışını ortaya koyan aziz milletimizin tüm kadınlarının, onların şahsında tüm Dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ettiğini kaydetti.


Bir hayatı kadını, erkeği ile birlikte yaşıyoruz diyen Şahin, şu ifadelere yer verdi:


“Her birimizin görevleri var, sorumlulukları var. Ama kabul etmeliyiz ki en ağır görev ve sorumluluk kadınlarımızın omuzlarındadır. Çünkü o, insan neslinin devamını sağlıyor. Dünyaya getiriyor, yetiştiriyor ve hayata hazırlıyor. Üzülerek belirtmeliyim ki, kadınlarımızın bu hayati fonksiyonu çoğu zaman göz ardı ediliyor. Başta şiddet ve kötü muamele olmak üzere, haksız saldırılarla karşılaşmaya hala devam ediyorlar. Son yıllarda başta Anayasa olmak üzere, temel yasalarda kadınlar lehine önemli değişiklikler yapılmasına rağmen uygulamaya yeteri kadar yansımıyor. Bu durum sadece ülkemiz için değil, tüm dünya içinde böyle. Her şeyden önce bu konu kültür ve insani sorundur. Kadın hakları konusunda daha alınması gereken önemli mesafeler var. Bu yılki 8 Mart Dünya Kadınlar gününün bu konularda atılacak olumlu adımlara vesile olmasını diliyorum.”

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.