İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

AK Partili vekilden 18 yıldır karaciğer nakli bekleyen genç kadına anlamlı ziyaret

Karslı genç kadın evinde umudunu yitirmeden 18 yıldır organ nakli bekliyor.


18 yıldır karaciğer nakli olmak amacıyla bekleyen 38 yaşındaki Kadirhan, geçen yıl Ankara'da uygun organ bulunması üzerine nakil için Ankara çağrılmış ve 6 saat içinde hastanede olması istenmişti. Ankara'daki organ nakli şansını geç kaldığı için kullanamayan Pınar Kadirhan, evinde kendisine uygun organın bir gün bulunacağı ümidiyle yaşıyor.


Karaciğer yetmezliği nedeniyle yıllardır tedavi gören ve geçen yıl uygun organ bulunmasına rağmen naklin yapılacağı Ankara'ya gidemeyen Pınar Kadirhan'ı AK Parti Kars Milletvekili Dr. Selahattin Beyribey, yaşadığı Çakmak Köyü'nde evinde ziyaret etti.


Organ bağışının toplumun her kesiminde rağbet görmesi gerektiğini ifade eden Kadirhan, sağlık durumunun her geçen gün kötüye gittiğini söyledi. Ziyaretinden ve şimdiye kadar olan desteklerinden dolayı Milletvekili Dr. Selahattin Beyribey'e teşekkür eden Kadirhan, Kars'ın Ankara'ya uzak olması nedeniyle çıkan fırsatları değerlendiremediğine dikkat çekti.


Ambulans uçağın kendisi gibi organ nakli bekleyen binlerce hasta için hayata yeninden tutunma adına son derece önemli olduğuna dikkat çeken Kadirhan, çocukluğundan beri karaciğerinin sağ ve sol venlerinde tıkanıklık olduğu vurguladı.


“Organ naklinde torpil yok”


Kadirhan'ın Devletin her türlü sağlık hizmetinden yararlandığını belirten AK Parti Kars Milletvekili Dr. Selahattin Beyribey, organ naklinde torpil olmadığını ve sırası gelen herkese uygun koşulların oluşması durumunda transplantasyonun ayrım gözetmeksizin yapıldığına dikkat çekti.


Beyribey, “Transplantasyonlarda torpil yok. Yani doku uyumu olan kimse ona veriliyor. Biz ne yapabiliriz? Size nasıl katkı koyabiliriz? Doku uyumu oldu ve Ankara'da, ne zaman? Gece saat 22.00'de, o saatte sizin buradan gitme şansınız yok. 6 saat içerisinde orda olmanız lazım. Biz o anda devreye girebiliriz. Bakanlığı ararız, bununla ilgili yardımcı olmalarını isteriz, gerekirse uçak göndersinler diye yardımcı oluruz. Benim yapabileceğim tek şey odur” dedi.


Beyribey, “Kesinlikle organ nakli, hayat kurtarıyor. Bir insan organ nakli yapınca gözü, böbrekleri, karaciğeri, kalbi birçok organlarını alanlar kullanıyor. Bunlar kullanılıyor. Öldükten sonra bunlarla beraber olmuşsun, olmamışsın ehemmiyeti yok. Ruhtur var olan, onun için ben mutlaka ve mutlaka organ nakline pozitif bakıyor ve yapılması gerektiğine inanıyorum. İnsanlarımızın organ nakli ile ilgili duyarlı olmaları ve vermelerinden yanayım. Çünkü bu çocuklarımız organ nakli olunca daha uzun yıllar yaşıyor” diye konuştu.


Karaciğer nakli için ilk kez İstanbul'a, gittiğini hatırlatan Pınar Kadirhan, “İstanbul'dan Ankara'ya beni yönlendirdiler. Orada yapılan tetkiklerden sonra, karaciğerimde, venlerde, sağ sol venlerde tıkanıklık olduğunu ve karaciğer nakil sırasına alınmam gerektiğini söylendi. Daha sonra sıradayken 4 kez, bana şuana kadar 4 kez nakil çıktı. İlk ikisinde oradaydık. 1'incisinde karaciğerin boyutu uymadığı için olmadı. Diğerinde yağlanma vardı. Diğer ikisinde de Kars'ta, olduğumuz için, 6 saat içerisinde orada olmamız gerektiği için gidemedik. Şimdi tekrar her 3 ayda bir, 2 ayda bir gidip tedavi görüp geliyorum” şeklinde konuştu.


Milletvekili Beyribey, bir süre Pınar Kadirhan ve ailesiyle sohbet etti. Beyribey, uygun doku bulunduğu zaman Kadirhan'ın Ankara'ya yetişmesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını sözlerine ekledi.


18 yıldır organ nakli bekleyen Pınar Kadirhan, bir gün organ nakli yapılacağı ümidiyle evinde yaşam mücadelesi veriyor.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.