İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

ERÜ, THE Genç Üniversiteler Sıralamasında Dünyanın İlk 250 Üniversitesi Arasına Girmeyi Başardı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ), Dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından biri olan Times Higher Education (THE) 2018 50 Yaşından Genç Üniversiteler Sıralamasında dünyanın ilk 250 üniversitesine arasına girmeyi başardı.


Dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından birisi olan Times Higher Education (THE) 2018 Genç Üniversiteler Sıralaması University of South Florida (USF)'da düzenlenen “Times Higher Education (THE) Young University Rankings 2018” etkinliğinde açıklandı.


Sıralamada, araştırma ağırlıklı üniversiteler sıralarken üniversitelerin temel görevlerini de dikkate alınarak Öğretim, Araştırma, Atıflar, Endüstri Geliri ve Uluslararası Görünürlük olmak üzere 5 ana başlıkta 13 göstergeye göre derecelendirme yapılmıştır. Üniversitelerin toplam puan belirlenirken Öğretim, Araştırma ve Atıflar yüzde 30, Endüstri Geliri yüzde 2,5 ve Uluslararası Görünürlük ise % 7,5 oranında ağırlığa sahip bulunmaktadır.


55 ülkeden bin 700'den fazla üniversitenin Öğretim, Araştırma, Atıflar, Endüstri Geliri ve Uluslararası Görünürlük olmak üzere 5 ana başlıkta 13 göstergeye göre değerlendirildiği “THE Genç Üniversiteler 2018” sıralamasında en başarılı 250 üniversite listelendi, Türkiye'den 4'ü Devlet Üniversitesi, 5'i ise Vakıf Üniversitesi olmak üzere toplam 9 üniversite bu listede yer alabildi.


Dünya üniversiteleri arasında 201-250 bandında yer alarak büyük bir başarı gösteren ERÜ, Türk Üniversiteleri arasında 5., devlet üniversiteleri arasında ise 2. başarı kategorisinde yer aldı. THE Genç Üniversiteler Sıralaması 2018 kapsamında üniversiteler alanlara göre de sıralandı. Buna göre, ERÜ dikkate alınan 31 alandan 24'ünde sıralamalarda yer alma başarısı gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.