Reflünün Tedavisi İnteraktif Toplantıda Hekimlere Anlatıldı

Memorial Kayseri Hastanesi’nin düzenlediği ‘gastroözefageal reflü hastalığı’ konulu interaktif toplantıda Prof. Dr. Alper Akcan ve Doç. Dr. Alper…

Reflünün Tedavisi İnteraktif Toplantıda Hekimlere Anlatıldı

02 Aralık 2016 10:49

Memorial Kayseri Hastanesi’nin düzenlediği ‘gastroözefageal reflü hastalığı’ konulu interaktif toplantıda Prof. Dr. Alper Akcan ve Doç. Dr. Alper Yurci tarafından hastalığın medikal ve cerrahisi tedavisi anlatıldı. Holiday Inn Kayseri Otel’de yapılan toplantıya Kayseri’deki kamu ve özel hastanelerde görev yapan dahiliye, genel cerrahi, kulak burun boğaz ve aile hekimleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Memorial Kayseri Hastanesi Direktörü Op. Dr. Mehmet Akif Yücel, sağlık sektörü ile ilgili bilgi verdi. Daha sonra Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Yurci ise reflünün medikal tedavisini anlattı.
Endoskopi hastalığın teşhisinde önemli
Doç. Dr. Yurci, yaşam kalitesini düşüren reflü hastalığının Türkiye’de her 5 kişiden 1’inde görülen önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyledi. Reflünün en sık görülen kronik hastalıklardan biri olduğunu belirten Doç. Dr. Yurci, “Yanma ve ağıza acı ekşi su gelmesi şikayetlerinden bir ya da her ikisinin, haftada bir veya daha sık olması, reflü hastalığının belirtileridir. Bulantı, kusma, yutma güçlüğü, zayıflama ve kansızlık bulguları ya da sindirim sistemi kanaması gibi alarm semptomları varlığında ise; mutlaka endoskopik inceleme yapılmalıdır. Hastalığın tanısında, daha çok belirtilerin değerlendirilmesi ve deneme tedavisi üzerinde durulmaktadır. Endoskopi, hastalığın teşhis edilmesinde önemli bir yöntemdir. Endoskopinin kimlere yapılacağının iyi belirlenmesi gerekmektedir. Birkaç semptomdan yola çıkarak bu tür hastalara endoskopi yapılması uygundur. Ayrıca erkek, sigara içen, obez ve şikayetleri her gün olan hastalara yapılan endoskopi ile reflünün teşhisi yapılır. Hastalığın tedavisinde genel cerrah ve iç hastalıkları uzmanlarının koordineli çalışması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yurci, “Yüksek doz verilen 2 hafta verilen proton pompa inhibitörleri (PPI) sonucunda semptomlarda ciddi bir düzelme görülüyorsa ve bunu testle doğrulayabiliyorsak tedaviye kalındığı yerden devam edilmelidir. Tabi başlangıçta sosyal tedbirleri almak son derece önemlidir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, kilo verilmesi, sigaranın bırakılması, yatak başının yükseltilmesi, yemekten sonraki 2-3 saat içinde uzanmama gibi önlemler özofageal asit maruziyetini azaltmaktadır” dedi.
Hekimlerin sorularını yanıtladılar
Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Alper Akcan da hastalığın cerrahi tedavisi hakkında hekimlere bilgi verdi. Reflü hastalığının doğal gidişatını araştıran çalışmalarda hastaların önemli bir kısmının yaşam şekli değişiklikleri, diyet ve ilaç tedavisi ile yakınmaların ortadan kalktığını ifade eden Prof. Dr. Akcan, şunları söyledi:
“Hastaların bir kısmı ise semptomların maksimal medikal tedaviye rağmen devam etmesi, hastalığın ilerleyici yapısı ya da komplikasyon gelişimi gibi nedenlerle cerrahi tedavi adayı durumuna gelmektedir. Tipik yakınmalarla (yanma, regurjitasyon) başvuran, PPI ile kısmen bile yanıt alınan hastalarda cerrahiye iyi yanıt alınması beklenirken, atipik semptomların varlığında (epigastrik ağrı-dolgunluk-basınç, dispepsi, bulantı) ya da extraözefagial semptomların varlığında (öksürük, bronkospazm, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, astım, larenjit, dental erozyonlar) cerrahiye yanıt daha az tahmin edilebilir olmaktadır.” Daha sonra Prof. Dr. Alper Akcan, cerrahi yöntemin nasıl yapıldığını hekimlere video eşliğinde anlattı. Toplantı sonunda Prof. Dr. Alper Akcan ve Doç. Dr. Alper Yurci, hekimlerin sorularını yanıtladı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KAYSERİ HAVA DURUMU
18
°
C
Çok Bulutlu
 • Pazar
  Çok Bulutlu
  18°C
 • Pazartesi
  Sağnak Yağışlı
  11°C
 • Salı
  Sağnak Yağışlı
  11°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  15°C
KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
 • 27 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 26 Mart 2017
 • Pazar
 • İmsak :04:46
 • Güneş :06:25
 • Öğle :12:55
 • İkindi :16:25
 • Akşam :19:03
 • Yatsı :20:31
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.