Yahyalılı kadınlar sanatla ekonomiyi canlandıracak

Yahyalı Belediyesi tarafından Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi II Hibe Programı kapsamında hazırlanan ‘Yahyalı’ da Kadınlara Yönelik…

Yahyalılı kadınlar sanatla ekonomiyi canlandıracak

30 Kasım 2016 16:05

Yahyalı Belediyesi tarafından Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi II Hibe Programı kapsamında hazırlanan ‘Yahyalı’ da Kadınlara Yönelik Temel Ve Mesleki Eğitim Faaliyetlerinin Geliştirilmesi’ AB Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.
Derebağ Şelale Restoran’da yapılan yemekli toplantıya Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kafalı, daire amirleri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, ilçeye yeni bir proje daha kazandırdıkları için mutlu olduklarını, ilçeyi hayata geçirecekleri projelerle ileriye taşımak istediklerini belirterek, toplantıya katılan herkese teşekkür etti. İlçedeki kurumlar arası dayanışmadan övgüyle bahseden Başkan Öztürk “ Programlarımızda bizleri yalnız bırakmayan herkese, gönülden teşekkür ediyorum. Yahyalı’da dayanışma, kurumlar arası ilişkiler açısından son derece önemli. Her zaman dediğim gibi, belediyenin işi sadece kaldırım yapmak, yol yapmak, sokakları süpürmek değil. Biz ilçede kimin derdi varsa onun biz dert ortağıyız.” dedi. Konuşmasında yürütülecek AB Projesi hakkında bilgiler veren Başkan Esat Öztürk, “ Bundan 1 ay önce bir AB Projesini tamamlamıştık. Şimdi yeni bir projeye başlanmanın heyecanı ve sevincini yaşıyoruz. Mesleki eğitimin geliştirilmesi ile ilgili 137 bin Euro’ luk bir AB Projesine başlıyoruz. Projemizde, gümüş işlemeciliği kursları, ölmekte olan değerimiz halıcığımızı canlandırmak için halıcılık kursları ve İngilizce kurslarımız yer alıyor. Belediye olarak böyle projelere imza atmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi. Oran Kalkınma Ajansı ile yürütülen projeye de değinen Başkan Öztük, hibe projesi kapsamında Derebağ Şelalesi’ne yapılan kamelyalar ve yürüyüş yolları yaptıklarını söyledi. Küçük bütçeli belediyelerde işlerin zor olduğunu,belediye başkanlarının kabiliyetlerini göstermesi gerektiğini deifade eden Öztürk, “ Bütçesi küçük belediyelerde azimli ve karalı olmanız gerekiyor. 378 bin nüfuslu Kocasinan Belediyesi’nde de çalışırken, proje yazımı ile alakalı bir birim kuramamıştık. Kaldı ki 36 bin nüfuslu bir ilçede de bunu kurmak için gerekli insan kaynağını bulmak oldukça zor. Ama biz gerek Kayseri’de gerekse Yahyalı’da proje yazımı konusunda kabiliyetli insanlarla çalıştık. İster öğretmen olsun, ister mühendis olsun, ister bu ilçede yaşayan kim olursa olsun, biz onlardan gelecek her türlü projeye açığız.” şeklinde konuştu.
İlçedeki birliktelikten, beraberlikten duyduğu memnuniyeti dile getiren Öztürk, ülke olarak her zamankinden çok daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekledi.
Konuşmanın ardından Proje Asistanı Yusuf Parlak tarafından projenin slaytlar eşliğinde tanıtımı yapıldı. 12 ay sürecek olan proje kapsamında Yahyalı Halısı Dokuma Eğitimi, Gümüş İşlemeciliği Eğitimi, Girişimcilik Eğitimi, İngilizce Eğitimi, Sosyal İletişim Eğitimi ve İş Yerinde Sosyal İletişim Eğitimi verilecek.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KAYSERİ HAVA DURUMU
24
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  24°C
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  26°C
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  26°C
 • Perşembe
  Yer Yer Sağnak Yağışlı
  26°C
Reklamı Geç