İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Zatürre tedavisinde koruyucu aşı önemli

Acıbadem Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç.

Dr. Nuri Tutar, Türkiye'de her yıl yaklaşık 500 bin kişiyi etkileyen zatürre hastalığının tedavisinde koruyucu aşının önemli olduğunu söyledi.


Akciğerlerin, bakteriler, virüsler, parazitler veya mantarlara bağlı olarak iltihaplanması sonucu oluşan zatürrenin, her yaşta insanı etkileyebileceğini ancak, ileri yaştakilerde, çocuklarda, astım, diyabet ve KOAH hastalarında daha etkili olacağını belirten Doç. Dr. Nuri Tutar, hastalıkta erken teşhis ve koruyucu aşının önemli olduğunu ifade4 etti.


Belirtilerin şiddeti yaşa göre değişiyor


Semptomların şiddetinde hastanın yaşı ve diğer sağlık koşullarının etkili olabildiğini kaydeden Doç. Dr. Nuri Tutar, “Hastaların hikayelerine bakıldığında ise genellikle soğuk algınlığı veya grip sırasında titremeyle yükselen ateş, öksürük, balgam, yan ağrısı yakınmalarının bulunduğu görülüyor. Bunlara özellikle merdiven çıkma gibi efor gerektiren durumlarda nefes darlığı ve hırıltı da eklenebiliyor. Zatürre gelişen her hastada görülmemekle birlikte, bu belirtilere bazen baş ağrısı, kuru öksürük, eklem ağrıları, bulantı, kusma ve hatta karın ağrısı gibi atipik belirtiler de eklenebiliyor. Zatürrede kesin tanının konabilmesi için bu muayene bulgularının yanısıra akciğer grafisi ve kanda balgam tetkiklerine de ihtiyaç duyuluyor” diye konuştu.


Tedavide hastanın genel durumu önemli


Zatürre tanısı alan sağlıklı kişilerin 1-3 hafta içerisinde iyileşebildiğini söyleyen Doç. Dr. Nuri Tutar, hastanın yaşı, genel sağlık durumu, eşlik eden hastalıkları gibi bazı etkenlerin tedavi yaklaşımında belirleyici olduğuna dikkat çekti. Tedavide, enfeksiyonun önlenmesi ve olası komplikasyonların önüne geçilmesini hedeflediklerini dile getiren Doç. Dr. Nuri Tutar, “Hastaların çoğunda, uygun antibiyotikler, balgam sökücü ve ateş düşürücülerin kullanılması suretiyle evde tedavi yeterli oluyor. Aynı zamanda, bol sıvı alımı, sağlıklı beslenme de iyileşme sürecine olumlu katkı sağlıyor. Risk grubundaki hastalar veya ağır zatürre vakaları ise hastanede tedavi gerektirebiliyor” dedi.


Korunmak için aşılanma gerekiyor


Zatürre tedavisinde hazırlayıcı sebeplerin de ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Nuri Tutar, “Kronik hastalıkların hekim kontrolünde takip ve tedavisi, sigara, alkol ve ilaç bağımlılığının kontrolü, dengeli beslenme, hijyenik yaşam koşullarının sağlanması da hem hastalığın iyileşme sürecinde, hem de tekrarlama riskini azaltmada önemli rol oynuyor. Ayrıca, grip salgınları ile birlikte grip virüsüne bağlı veya direncin düşmesi nedeniyle bakterilere bağlı zatürre de yaşanabiliyor. için KOAH, bronşektazi, astım, kalp yetmezliği gibi kronik hastaların varlığında ve ileri yaştaki hastalarda, zatürre ve grip aşılarının hekim kontrolünde uygulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.