Aile Sosyal Destek Programı Kilis’te uygulanmaya başlandı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Kaçarlar, Aile Sosyal Destek Programının Kilis’te uygulanmasına başlandığı söyledi.

Aile Sosyal Destek Programı Kilis’te uygulanmaya başlandı

20 Eylül 2017 11:59


İl Müdürü Mahmut Kaçarlar, Sosyal yardım ve sosyal hizmete ihtiyaç duyan aile ve bireylerin objektif ölçütlere göre tespiti, bilgilendirilmesi, sosyal yardım ve hizmetlerinden faydalandırılması, diğer kamu hizmetlerinin tanıtımı ve yararlandırılmasına çalıştıklarını ifade ederek, “ Bu surette vatandaşlarımızın hayat şartlarının iyileştirmeyi ve refah seviyelerini yükseltmeyi amaçlayan, kısa adı ASDEP olan Aile Sosyal Destek Projesi Kilis’te uygulanmaya başlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından tüm yurtta uygulanan bu proje için psikolog, sosyolog, sosyal çalışmacılardan oluşan 36 ASDEP elemanı ilimizde alan çalışması yapmaktadırlar. İkili guruplar halinde çalışacak bu elemanların görev yerleri belirlenmiştir. Guruplar öncelikle alanlarındaki mahalle muhtarlarını, okul müdürlerini, cami imamlarını ve STKları bilgilendirip hane ziyareti yapmaktadırlar. Hane ziyareti yapan ekipler ASDEP yeleği ve ADEP tanıtıcı kartı taşımaktadırlar. Hane sakinleri isterlerse tanıtıcı kartın yanında ekip üyelerinden kimlik göstermesini de isteyebilirler. Alınacak bilgilerin gizliliği esastır. Ekipler, alınan bilgiler doğrultusunda gerekli sosyal hizmet modellerinin tanıtımını yaparak, vatandaşlara bu hizmetlerden nasıl faydalanacakları konusunda bilgilendirme, yönlendirme ve konunun takibini yapacaklardır” dedi.


İl Müdürü t Kaçarlar, açıklamalarına şöyle devam etti: “ Sosyal sorunlara ilişkin anlık veri girişleri sayesinde il, bölge ve ülke düzeyinde Sosyal Risk Haritaları oluşturulacak, bu haritalara göre iller ve bölgeler arası farklılıklar gözlemlenerek ihtiyaçlar doğrultusunda politikalar geliştirilip, risk guruplarındaki kişi ve ailelerin risklerden uzaklaşmalarına yönelik çalışmalar yapılacaktır. ASDEP görevlilerinin topladığı veriler, toplumsal sorunlarımızın çözümüne büyük katkılar sağlayacağından halkımızın bu görevlilere yardımcı olması önem arz etmektedir” diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KİLİS HAVA DURUMU
36
°
C
Sıcak
 • Pazar
  Sıcak
  36°C
 • Pazartesi
  Sıcak
  38°C
 • Salı
  Sıcak
  38°C
 • Çarşamba
  Sıcak
  36°C
Reklamı Geç